Situace v zastupitelstvu byla vyhrocená již nějaký ten pátek, o čemž svědčí i listování radničním zpravodajem, kde dostávala nynější koalice, před několika týdny opozice, prostor pro svá vyjádření. I mezi řádky bylo zřejmé, že napětí bobtná a město je rozděleno na dva tábory, mezi nimiž se prohlubuje propast.

Pohledem zvenčí se zdá, jakoby harrachovští zbláznili a jeli linie jako těsně před volbami, i když i v té době by jeden řekl, že lidé z obou táborů nemohou žít dlouho vedle sebe.

Vše vyvrcholilo těsně před posledními Vánoci, kdy zastupitelstvo natvrdo opustilo šest zastupitelů za Starosty pro Liberecký kraj, když sedmý „přeběhl“ do druhého tábora. Když přitom odešel další spřátelený zastupitel a nahradil ho nepřátelský, bylo vymalováno.

Bývalé vedení radnice v čele s exstarostkou Evou Zbrojovou si představovalo, že zbytek zastupitelů nastalou situaci vyřeší žádostí o předčasné volby. Nestalo se tak, devět zbývajících zastupitelů využilo možnosti dané zákonem o obcích a převedlo činnost rady na starostu.

Vše v souladu se zákonem, i když vše má svá úskalí, jak komentovala Jana Zwyrtek Hamplová z Advokátní kanceláře pro samosprávu. „To, co je prezentováno nejvíce ohrožuje nového starostu. Jako znalkyně samosprávy bych mu za dané situace, pokud ji bude praktikovat, doporučila, aby už dal na modlení a pokřižoval se.“

Podle toho, jak se poslední rok a půl pralo na veřejnosti špinavé prádlo, musí věřit uklidnění vztahů jen ti největší optimisté. Za dva a půl roku se obyvatelé Harrachova opět sejdou u volebních uren.

Před novým vedení harrachovské radnice budou ony dva a půl roku velké výzvy. Kromě samozřejmostí, jakou je třeba blaho města do dalších komunálních voleb udržet stávající stav, uklidnit nervozitu mezi obyvateli, vyvarovat se zásadních chyb a přesvědčit voliče, že vše tohle dokázali. Těžká práce.

Každý stín pochybností bude tvrdě potrestán po sečtení volebních hlasů.