Teď sílí hlasy, že by se restrikce měly začít uvolňovat. Epidemiologové varují, že takzvané rozmělnění probíhají až moc překotně, část obyvatel brojí pro ještě větší rychlost.

Málokdo vidí, že koronavirová krize sebou vleče krizi další, ekonomickou. Ta už se začíná projevovat nejen tanečky kolem ropy, ale i přímo v obchodech a průmyslu.

Podniky, pokud již vyrábějí, jedou na půl plynu, nemají důležité díly, čekají, jak a kdy rozjedou výrobu jejich partneři. Obchodní manažeři nemohou jen tak přeskakovat hranice a domlouvat obchody. Spousty lidí sedí doma na dávkách ošetřování člena rodiny. To je zatím jedna z velkých jistot.

Práce ubude, ať chceme nebo nechceme. Svět je koronavirem tak paralyzován, že světlo na konci tunelu nevidět. I když se někteří ekonomové ve svých názorech důkladně rozcházejí, kdo chce, jedno slyší denně. Globální ekonomická krize.
Je to poznat i na konání obcí a měst na Jablonecku. Vedení Jablonce nad Nisou se na propad příjmů důkladně připravuje.

Zrušení fondu na zlepšení úrovně bydlení, výkupy nemovitostí se mají snížit o 5 milionů korun. Nemělo by dojít k revitalizaci sídliště Šumava za patnáct milionů korun nebo k vytvoření parkoviště v ulici Pobřežní za 5 milionů.
Takové utahování opasků je podle jiných cestou do pekel. Město Tanvald chce investicemi podpořit firmy a tedy jejich zaměstnance. Uvidíme, kdo má pravdu.

Ale máme tady i krizi třetí. Obří sucho, jaké podle některých odborníků nepamatují České země možná pět set let. To znamená zdražování ovoce a zeleniny, ale i masa a dalších zemědělských produktů.

Spirála se začíná otáčet. Ekonomové před krizí sice varovali již minulý rok, ale to nepočítali s koronavirem.

Nastartovat ekonomiku bude složité, ne-li nějaký čas skoro nemožné. Stojí před námi daleko větší výzvy, než nošení roušek a sociální distanc. Protože teď je stále ještě relativní klid. Klid před bouří, která bude lidstvo zřejmě pořádně bolet.