Když nijak výrazně nepomůže stát ani Evropská unie, je to na nás.Na straně druhé možná nemenší armáda zla, tedy těch, kteří nechápou a nedodržují nařízení vlády i krajů. Sdružují se, navštěvují rodiny vzdálené i desítky kilometrů od svého bydliště, podnikají ve skupinách i nebezpečné tůry, jako skupina tří alpinistů, kterou museli z vrcholů Krkonoš stáhnout záchranáři vrtulníkem. Nebo desítky návštěvníků maloskalského panteonu, na které upozornili místní obyvatelé.

Jistě i tito lidé hltají zprávy o pokračující pandemii koronaviru COVID-19. Rozčileně diskutují nad tím, kolik nemocných a bohužel i zesnulých přibývá. Sami jsou ale potencionálními roznašeči viru, když v sobotu vyrazí na výlet s přáteli a v neděli navečer doma přivítali návštěvu sourozenců i s rodinami. Vždyť to je přece bratr, ten mít virus mít nemůže.

Česká republika přijala jedny z nejpřísnějších opatření proti šíření koronaviru na celém světě. Ale zřejmě to některým nestačí.

Kolem nás všech zuří bitva. Mnozí z nás se dobrovolně nepříteli vystavují a tím mu pomáhají pronikat stále hlouběji do našeho týlu. Taková pomoc zákeřnému viru by měla být trestná.