Lidovecké vedení se rozhodlo vyměnit ministra zemědělství. Zdeňka Nekulu, který loni v červenci Deníku řekl, že ceny potravin a energií výrazně klesnou do konce roku, vystřídá Marek Výborný. Historik a teolog, který s pěstováním obilí, chovem zvířat, lesy a vodami neměl nikdy nic společného.

Nekulův odchod je pochopitelný, stal se směšným resortním šéfem, který sice svými kroky a tweety bavil internet, ale to je tak všechno. Zemědělcům a spotřebitelům to škodilo. Avšak lidovcům ještě víc. Logicky měli sáhnout po nějakém schopném farmáři z Moravy nebo oblíbeném regionálním politikovi se znalostí agroprůmyslu. Vybrali ale bývalého stranického předsedu a šéfa poslaneckého klubu čili čistě politickou personu.

Kateřina Perknerová
Občanská neposlušnost

To znamená, že nejde až tak o zemědělství, ale o pozici KDU-ČSL ve vládě. V trojbloku Spolu je zcela dominantní ODS, což se lidovcům, jimž klesají preference pod pět procent, zajídá. Nutně potřebují nahodit motory. S přípravou rozpočtu na příští rok jde navíc do tuhého.

Ministr školství nebo ministryně pro vědu, výzkum a inovace už vyhrožují odchodem, pokud jejich kapitoly přijdou o desítky miliard korun. Státní finance jsou na tom tak mizerně, že šéf resortu financí Zbyněk Stanjura bude muset škrtit výdaje i letos. A bude to dělat fortelně, protože mu dýchá na záda Klausův žák Jan Skopeček, kterému se vůbec nelíbí zvyšování daní a nedostatečné škrty.

Ve vládním souboji bude rozhodující nikoli odbornost, ale politická váha. I proto Jurečka ukázal na Marka Výborného, který je navíc ve sněmově oblíbený a respektovaný. S opozicí uměl vyjednat a prosadit projekt Milostivého léta. To vše se bude náramně hodit v situaci, kdy hnutí ANO a SPD stupňují tlak na pěti-koalici, jejíž obliba ve společnosti rapidně klesá.