Skončí v listopadu 2021, což je oproti původním plánům o sedm měsíců dříve. Zhotovitel stavby původně žádal o celkovou uzavírku silnice I/65 do 2. července 2022. I tak se musí řidiči cestující mezi Jabloncem a Libercem, případně Prahou, obrnit trpělivostí na celý rok a půl. Rok a půl trvajících objížděk. A to ty z nich, kteří zamíří do centra Jablonce, čekají další uzavírky. Ať již při výstavbě kruhového objezdu Ostrý roh, tak při výstavbě dešťové kanalizace v ulici Budovatelů.

Zástupci sdružení firem, které přestavbu Rádelského mlýna provede, nejsou z rozhodnutí úředníku šťastní. Považují rekonstrukci několikaúrovňové křižovatku za provozu na jedné z dotčených komunikací za velice problematickou. Úředníci naopak kontrují tím, že při efektivním využití pracovní doby a při koordinaci jednotlivých technických postupů lze uzavírku zkrátit. Pravdu třeba hledat někde uprostřed.

Vizualizace křižovatky Rádelský mlýn.
Krutá jistota. Velkou křižovatku zvanou Rádelský mlýn zavřou do roku 2022

Při pohledu na probíhající rekonstrukce mnohých silnic nabývá průměrný řidič pocit, že se mnohdy na staveništi nic neděje. Krev až vře, když popojíždí v koloně a vidí, že na uzavřené části dálnice se nehne ani jedna lopata, natož stroj. Ano, prostor pro zrychlení prací tu je, o tom žádná. Na druhou stranu se neúprosně blíží krajské volby. Rozhodnutí úředníků přitom koresponduje s tím, co požadovali právě krajští politici. Ano, prosadili svou, uzavírky budou kratší, u voličů zabodovali.

Řidič může být pro tuto chvíli relativně spokojen. Ale slova se říkají a píší a skutky jsou mnohdy zcela jinde. Skončí úplná uzavírka podle přání politiků a nařízení úředníků, nebo se nenásilně protáhne do původně plánovaného termínu v roce 2022? To bude některým politikům už zřejmě jedno. V takovém případě by neměli zapomenout řidiči, a tedy i voliči, do voleb dalších.

Koronavirus - Ilustrační foto
Škola není firma. Liberecká univerzita ochranné roušky vyrábět nebude