Zajímavostí komunálních voleb na Jablonecku je určitě drtivé vítězství Nezávislých kandidátů pro obec Pěnčín, kteří ve své vsi získali bezmála 80 procent všech platných hlasů, když nejvíce preferenčních posbíral starosta Ivan Matějček a místostarosta Michal Bernat.

Druhá (a poslední kandidátka) ODS v čele s někdejším starostou Richardem Hübelem získala jen těsně nad 21 procent. Tedy 12 mandátů pro hnutí vedené současným starostou a 3 pro „zbytek“. Holt, kdo umí, ten umí a Pěnčínští ví své.

Magistrát města Jablonec nad Nisou. Ilustrační foto
Jablonec zná nové zastupitele. Podívejte se. Město ovládlo ANO 2011

Další zajímavostí je úspěch jablonecké kandidátky SPD. Ta obhajovala jediný post v jabloneckém zastupitelstvu a po volebním víkendu získala čtyři, tedy úspěch ohromný. Zastupitelský klub to ale bude mít složité, s reprezentanty populistické strany nikdo do holportu jít nechce, alespoň ne napřímo.

V minulém volebním období se ale o hlas jediného Okamurovce, zároveň ředitele Městské policie Michala Švarce, jablonecká koalice ANO 2011, ODS a Starostů opřela nejednou. Jablonečané teprve uvidí, jak to lídr kandidátky ANO 2011 a dosavadní náměstek primátora David Mánek skoulí dál, tušení, že bude pokračovat spolupráce s ODS je ale veliká. Dokonce se nabízí otázka, zda nebude stačit koalice ANO s ODS a tichou podporou SPD. Dohromady mají tyto strany 18 nových zastupitelů, což na třicetičlenné plénum bohatě stačí. Pro dosud opoziční strany by to byla pořádná facka.