Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Manýry jak z doby Lidových milic

Jablonec n. N. – Poznámka Lenky Střihavkové… aneb přišla nám do redakce návštěva.

7.6.2012 2
SDÍLEJ:

Lenka Střihavková, šéfredaktorka Jabloneckého Deníku.Foto:

 „Netlač na pilu," říkávala moje maminka. A nemyslela to rozhodně pouze v případě, kdy jsem si jako dítko, chtěla na rodičích vymoci sladkost nebo jakousi úlitbu. Naučila jsem se to a současně si vypěstovala velkou odtažitost k těm, kteří si něco vynucují či jsou schopni sáhnout k nátlaku.

Snad proto je mi blízká svobodná profese novináře. Snad proto se snažím naslouchat oběma stranám. A právě proto, přijde-li někdo direktivně, vzepřu se a smysly aktivuji k nejvyšší ostražitosti.

„A tohle nám otiskněte," zavelel zhurta cyklisticky oblečený padesátník, s nímž si hledím přímo do očí. Jen zvednu obočí a než stihnu poznamenat, že bych si s dovolením přečetla, co vlastně žádá publikovat, dodává: „A tady mi to podepište, že jste text přijala!"

Mám pocit, že jsem u inkvizice. Varovné signály lítají z mozku k centru řeči a koordinace. Podvědomí nabádá k obezřetnosti. „Jste v redakce, ale my nejsme úředníci," smírně vysvětluji mužovi, který mi před obličejem šermuje čtyřmi archy papíru.

Jen hrubý odhad textu by vydal minimálně na půl tiskové strany. Stejně jako každému se snažím vysvětlit postup: „Pošlete mi to elektronicky a já si to přečtu a dám vám vědět." Zjevně nechápe nebo nechce.

„Ne, mám na to právo. Chci to otisknout, tady to máte," zvyšuje hlas a vidím, jak mu nabíhají na krku žíly. I hystericky křičícího caparta rychle vyléčíte proudem vody. Ten, bohužel fyzicky nemám po ruce. Hodil by se. V tom zahlédnu v textu invektivy na současné politiky včetně jmen.

„To jsem si měl vzít zase kameru, jako minule k jednání s vaším kolegou," brunátní muž vytahujíc své eso z rukávu v domnění, že zřejmě upadnu strachy na kolena. Tak odposlech na nás… Vždycky byla naše redakce pro všechny oázou bezpečí, ať se u nás svěřili s čímkoliv a o komkoliv.

„Nic vám neotisknu. A prostudujte si zákon číslo 46/2000  Sbírky. I za váš text nese vydavatel odpovědnost," razantně ale s klidným a ztišeným hlasem opáčím. „Tak vy mi to tedy neotisknete… Hm, tak mi to tady podepište, že mi to neotisknete a proč," mele si svou a skoro nadskakuje vzteky… „Sbohem!" a lehce kynu rukou směrem ke dveřím.

Autor: Lenka Klimentová

7.6.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Lékař. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Lékárníci se připojili ke středeční stávce lékařů

Ke středeční stávce praktických lékařů se připojili také magistři, sice jen krátce, ale byli jednotní.

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Za rvačku dostali až devět let. Výši trestu ovlivnila nezvyklá brutalita útoku

Liberec, Česká Lípa – Liberecký krajský soud ve středu 18. října vynesl rozsudek v kauze brutálního napadení v českolipském baru Hong-Kong, k němuž došlo už před třemi lety.

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Liberecký kraj – Lídr kandidátky STAN v Libereckém kraji odpovídal on-line na otázky čtenářů ve středu 18. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení