Přiznám se, že na film Život a smrt v Tanvaldu se těším. Přinese opravdu nové poznatky? Budeme se na případ, který na samém počátku loňského roku rozjitřil emoce tak, že to bylo doslova hmatatelné, schopni podívat i jinýma očima, jež byly před vznikem dokumentu kauzou dotčeny jen skrze média a sledovaly náladu ve městě tedy nestranně? Uvidíme v březnu. Jinak seriál, kde bude dokument Život a smrt v Tanvaldu uváděn, mohu jen doporučit. Mnohdy jsem se po zhlédnutí toho kterého dílu, jež reflektoval mediálně známé i neznámé příběhy, hluboce zamyslel.

Zamýšlím se i v posledních dnech. Coby nestranný pozorovatel druhého kola voleb prezidenta ČR (neb můj kandidát vypadl), jsem nabyl následujících dojmů a myšlenek: tato kampaň je nechutně vyhrocená. A to snad ani ne tak samotnými protagonisty thrilleru, ale jejich příznivci. To je jmen od zrádců, přes pánské i dámské pohlavní orgány, až po hlupce či podobná a horší pojmenování, až chce jeden tu žumpu řádně propláchnout. Příznivci toho či onoho prostě nejdou pro virtuální facku daleko. Kdyby se tak dělo menšinově, snad bych se i zasmál, ale tady už mrazí.

Z toho, jak nekriticky adoruje člověk člověka, jak na povrch vyplouvají špíny dávno zažrané i zcela čerstvé. Jak člověk vymýšlí co nejhorší urážky. Jak se zase za svůj názor stydíme a bojíme se ho vyjádřit, jak se za názor vyhazuje z práce, jak se vystavují stopky pro herce, jež myslí jinak než chlebodárce. Jak se zapomíná na to dobré a rve se do popředí to, co se zrovna nepovedlo, ba co dím, přímo posr..o. Jak se manipuluje s člověkem skrze média, jež se „demokraticky" nestranně staví zcela jednoznačně na stranu toho či onoho kandidáta.

Přitom volíme prezidenta naší republiky. Člověka, který nás bude reprezentovat. Člověka, který má, ale nemusí (viz předchozí prezidenti…), nést názory většiny národa. Již je jasné, že ať vyhraje Karel nebo Miloš, polovina národa bude slavit a druhá lomit rukama. Myslím, že další přímá volba prezidenta bude klidnější. Prosím dopředu, dnes je již pozdě. Z první přímé volby prezidenta jsme už žumpu vytvořili. Nevratně. I proto já volím kandidáta, jemuž se fandí méně fanaticky.