Je jí osmnáct a už má za sebou dva výrazné úspěchy v uměleckém řemesle.

Studentka čtvrtého ročníku uměleckého odlévání na Střední umělecko průmyslové škole Turnov Barbora Štefánková zvítězila v celorepublikovém konkurzu na návrh medailí pro IV. Zimní olympiádu dětí a mládeže (ODM), která proběhne na přelomu ledna a února příštího roku v Libereckém kraji.

Výrazný talent nastávající maturantky Barbory Štefánkové se projevil již letos na jaře, kdy zvítězila se svým návrhem korunky pro Českou miss 2009. Její korunka zaujala odbornou porotu České miss víc, než návrhy profesionálních umělců z celé ČR.

Nyní turnovská studentka výjimečné vlohy potvrdila. Její návrh podoby olympijských medailí byl podle organizátorů her nejlepší z osmi desítek došlých návrhů.

„Z těchto návrhů jsme nejprve vybrali tři nejlepší finálové výtvory a z nich jsme se jednoznačně shodli na designu od Barbory Štefánkové. Podle tohoto vítězného návrhu nyní necháme samotné medaile vyrobit,“ oznámila členka hodnoticí komise Kateřina Nyčová.

Předvýběrová komise složená z ředitelů umělecko průmyslových škol v Železném Brodě a Jablonci nad Nisou a z úředníků krajského odboru školství, mládeže a tělovýchovy nejprve posoudila došlé návrhy z pohledu technologické realizovatelnosti, obsahu povinných prvků i estetického účinku.

Z osmdesáti návrhů komise vybrala osm, z nichž ten nejlepší určil tým organizátorů ODM, Českého olympijského výboru, ČSTV a zástupců Libereckého kraje.

Zimní olympiáda dětí a mládeže se bude konat od 31. ledna do 5. února 2010 a zúčastní se jí kolem tisíce sportovců, žáků druhých stupňů základních škol z celé republiky. Ti si mezi sebou rozdělí celkem 312 medailí navržených turnovskou studentkou Barborou Štefánkovou.