Minimálně po dva minulé týdny se z národa českého, alespoň z jeho velké části, stali experti na vrcholnou politiku, psychologové na rozbor ducha, lékaři na diagnostiku zdravotního stavu, personalisté na hodnocení pracovních kvalit a předpokladů … Oba tábory proti sobě argumentovaly s trumfy, proč by ten či onen měl usednout na Hrad, ale chvílemi s kalibrem slovníku nejhrubšího zrna. Jen diskusní příspěvky ze sociálních sítí by vydaly na hodně tlustou knihu protkanou vulgaritami. Ale vůbec bychom se s ní neměli raději veřejně ve světě chlubit.

Miloši Zemanovi mimo jiné vyčítali, že kouří a pije, jeví se jako nemocný, že pustil Kajínka … Jiřímu Drahošovi zase, že nemá politické ostruhy… tak se, přátelé, ohledněte za prezidentem, kterému národ v novodobé historii asi fandil nejvíc… Václav Havel… do vrcholné politiky skočil nepolíben, na téměř všech fotografiích má před sebou popelník, popil také rád (a kdo z chlapů si někdy nedá…), počet dní po špitálech se počítá na kvanta, po amnestii šlo na svobodu více lidí, než systém unesl … ale na to se rychle zapomíná. V srdci národa zůstal Václav Havel spíše jako usmívající se sympaťák se vztyčenými prsty do V.

Vždy se najde polovina lidí, kteří budou s výsledky nespokojeni… to právě jejich kandidát neuspěl. A je jich MÉNĚ než polovina. Nelze šmahem říct či napsat, jak od sobotního odpoledne nacházím na interentu, že si Češi vybrali špatně. Že jde o prohraný zápas, beznaděj a zmar, že se propadneme na samé dno evropského bahna a jedině s Jiřím Drahošem bychom TO vyhráli. Protože my jsme prostě trenéři ve všech oborech.

Moji přátelé v zahraničí si občas neušetří poznámku, že nám nechybí sebevědomí kecat úplně do všeho, zejména v hospodě u piva … zatímco volba prezidenta nás rozdělila na nesmiřitelné poloviny, nadcházející olympijské hry nás, zdá se podle dosavadní praxe, zase sjednotí. Rázem se z valné většiny Čechů a Moraváků stanou hokejoví trenéři na sedačce před zapnutou televizí. Při vyhraném zápase, a zejména pokud bude nad Ruskem, si radostí padnou do náruče Zemanovci a Drahošovci. A bude zase dobře… do dalších voleb. A ty jsou na podzim.