Samozřejmostí před odjezdem z domu či bytu na delší dobu by mělo být zavření všech oken a dveří. Vyplatí se však nechat u příbuzných či sousedů klíče. „Hasiči tak v případě nutného zásahu nebudou muset volit násilný vstup," okomentovala radu mluvčí hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenka Štrauchová.

V každém případě by ale sousedé měli mít adresu vašeho dočasného pobytu a také kontakt na vás. S příbuznými je ideální se domluvit na občasné kontrole domácnosti. Vždy by mělo jít o skutečně zodpovědnou osobu, zvláště v případě, že v domě zůstává domácí zvíře.

Dalším způsobem ochrany majetku svého i svých sousedů je odpojení všech elektrických spotřebičů ze sítě. „Vyplatí se spotřebiče odpojit přímo z elektrických zásuvek, aby v případě úderu blesku nedošlo ke zničení majetku i následnému požáru," upozornila Štrauchová. Stejná pravidla platí i pro zavření plynu a vody.

Nebezpečí u vody

Nebezpečí spojená s vodou nečíhají jenom v bytě, ale především venku u moří, přehrad a dalších oblíbených prázdninových destinací. Základním pravidlem je nepřeceňovat své síly a plavecké schopnosti.

V souvislosti s povodněmi a zvýšenými hladinami řek by si měli dávat pozor také vodáci, kteří by neměli zapomínat na vybavení jako helmy a vesty. Všichni pohybující se podél vodních toků by si také měli být vědomi možného podemletí břehů. Kvůli tomu hrozí sesuv půdy, uklouznutí a následný pád do vody.

Že i dobrovolný skok může mít nešťastný konec, se každoročně přesvědčí množství lidí. Ti si často předem nezjistí hloubku vody v místě, kam skáčou, a tento čin si může vybrat i daň nejvyšší. „Bohužel v této souvislosti nejčastěji ošetřujeme mladé lidi, kteří jedním skokem skočí z plného zdraví do plné invalidity," uvedl ředitel liberecké záchranné služby Stanislav Mackovík. Pacienti mají nejčastěji poraněné krční obratle, časté jsou také úrazy hlavy, případně kombinace těchto poranění.

Zdánlivě romantické koupání v noci skrývá také mnohá úskalí. Na vodní ploše může ve tmě snadno dojít ke ztrátě orientace. „Rozhodně se také nekoupejte, jste-li pod vlivem alkoholu," varuje Štrauchová.

Mackovík dodává, že by se nikdo neměl chodit koupat sám. „V případě tonutí jde o minuty, mozek vydrží bez kyslíku pouze tři až čtyři minuty," zdůraznil tak především důležitost toho, aby poblíž místa koupání byl vždy někdo, kdo by přivolal pomoc.

Oheň je špatný pán

Prázdniny jsou také časem táboráků, grilování a posezení s přáteli u ohně. Rodiče by však měli dohlížet na své děti a jejich manipulaci se sirkami a zapalovači. Pokud dítě způsobí požár, rodičům může být udělena sankce až pětadvacet tisíc korun, a to na základě zákona o požární ochraně.

Oheň by měl být rozděláván pouze na bezpečných místech, mezi která nepatří zejména strniště či blízké okolí seníků. „Létající jiskry a vítr mohou způsobit přenesení ohně na hořlavé porosty a způsobit požár," vysvětlila Štrauchová.

Hasiči varují i před cigaretami. Odhazování nedopalků je nebezpečné vždy, v případě výletů do přírody však nebezpečí narůstá. V lese či na louce mohou nedostatečně uhašené zbytky cigaret velmi snadno způsobit požár přírodního porostu.

Jana Štukhejlová