Zasněžený horský terén a k tomu tma. Mimo cesty by se pustili jen dobří znalci lokality. Jimi ale dva turisté nebyli. V sobotu večer žádali telefonicky o pomoc policii s tím, že se ztratili. Výzvu převzali horští záchranáři.

„Policisté nám dali jejich telefonní číslo, a nám se s nimi podařilo následně spojit. Podle toho, co nám dokázali popsat o jejich dosavadním pohybu, jsme došli k tomu, že jsou někde v údolí řeky Jizery pod osadou Jizerka. To je ovšem místo značně neprůchodné,“ popsal situaci René Mašín, náčelník Horské služby Jizerské hory.

Dodal, že z rozhovoru s turisty vyplynulo, že se vydali nejen mimo značené stezky, ale přímo do volného terénu mimo jakékoliv cesty. Do pátrání se ihned zapojili členové HS z Jizerky a ze stanice v Rejdicích na sněžných skútrech. Vzhledem k silné sněhové pokrývce a k neprůchodnému prostředí museli ale záchranáři vyměnit skútry za lyže.

Kolem půl desáté večer pak oba běžkaře nalezli. Ti byli podchlazení, vyčerpaní, ale jinak naštěstí v pořádku. Členové HS je proto vyvedli na cestu do Martinského údolí a odvezli do jejich hotelu v Kořenově.

„Upozorňujeme všechny návštěvníky Jizerských hor na silnou sněhovou pokrývku v celé oblasti. Především mimo značené cesty je pohoří v podstatě neprostupné a turisté na to musí při svých výletech dbát. Stejně tak by měli plánovat trasy tak, aby se dostali do cíle ještě za světla a rozhodně by se neměli mimo cesty vůbec pouštět,“ důrazně varoval náčelník Mašín.