Motorkáři zavinili během loňského roku v Libereckém kraji 91 nehod. Za většinu z nich může nepřekvapivě vysoká rychlost a nevhodné předjíždění.

Mezi nejrizikovější místa patří silnice na Českolipsku, především v okolí Máchova jezera, a na Jablonecku. Tam se nejvíce bourá mezi Železným Brodem a Tanvaldem. „Na tyto lokality se během motorkářské sezony zvlášť zaměřujeme. V letošním roce plánujeme minimálně dvě celokrajské dopravně bezpečnostní akce speciálně cílené na motorkáře,“ vysvětlil vedoucí odboru služby dopravní policie Jaroslav Řehák.

Policie se mimo jiné zaměří na důsledné používání bezpečnostních přileb, důkladné kontroly technického stavu motocyklů, překračování nejvyšší dovolené rychlosti v obcích i mimo obce, požívání alkoholu a jiných návykových látek řidiči, bezohledný a agresivní způsob jízdy.

Pomoci snižovat riziko na silnicích chce i Liberecký kraj, který pro motocyklisty uspořádá pět zdokonalovacích kurzů, které proběhnou na autodromu v Sosnové. „Čtyři z nich budou určeny široké motorkářské veřejnosti, ten zbývající pak učitelům autoškol,“ říká Marek Pieter, náměstek hejtmana pro rezort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Velké nebezpečí hrozí podle dopravních expertů motorkářům právě na jaře.

„Přece jen chvilku trvá, než se dostanou do odpovídající jezdecké kondice. Nejednou jezdí po studených vozovkách, místy stéká tající sníh a někde v hlubokém stínu může být silnice i namrzlá,“ upozorňuje dlouholetý instruktor zdokonalovacích kurzů pro motocyklisty Vladimír Mašek. Podle něj si i řidiči aut musí po zimě na motorkáře teprve zvyknout.

Zahynuly desítky lidí close Ilustrační foto info Zdroj: DENÍK zoom_in V roce 2017 zahynulo při dopravních nehodách v rámci celé České republiky celkem 64 motocyklistů, o 2 více než o rok dříve. Dalších 418 jezdců v jedné stopě bylo zraněno těžce a 2173 lehce. Motocyklisté byli účastníky celkově 2919 dopravních nehod.