Jak bicykl na modré pontony na jablonecké přehradě chtěli kluci dotáhnout není jasné. Ve čtvrtek odpoledne se rozhodli se, že na něm budou do vody skákat z pontonu. K vodě najeli od Slunečních lázní.

Chlapec předtím se svými kamarády jezdil na kole okolo vody, pak se rozhodli, že si zaplavou. Starší kamarád s sebou táhl kolo. Během plavání třináctiletý chlapec z Jablonce přecenil své síly. V důsledku kombinace únavy z ježdění na kole, studené vody a sklonu k astmatu dostal ve vodě křeč a začal se topit. Starší kamarád nechal kolo kolem, vypravil se mu na pomoc a ze všech sil křičel na lidi na břehu. "Štěstím chlapce bylo, že se nedaleko na pláži opalovala žena s dvěma dcerami, která po zaslechnutí volání o pomoc neváhala a s dcerou okamžitě vběhla do vody," uvedla policejní mluvčí Ludmila Knopová.

"Krátce před 16 hodinou vyjela posádka záchranky tonutí na přehradě," potvrdila mluvčí Krajské záchranné stanice Kristýna Fejfarová. Podle ní lékař zasahoval u tonutí bez zástavy srdce. Přesto označil zranění za středně těžké. Chlapec byl přes noc v péči Jednotky intenzivní péče na dětském oddělení Nemocnice v Jablonci. "Byl podchlazen, ale už je na standardním pokoji a zůstává v nemocnici na pozorování," potvrdila mluvčí jablonecké nemocnice Petra Krajinová.

Na prosbu rodiny jednoho z chlapců se pro kolo na dno přehrady v pátek dopoledne vypravili potápěči společnosti Snakesub. "Je tam hloubka kolem sedmi metrů," upozornil potápěč Jaroslav Kočárek. "Viditelnost metr," hlásil podvodní navigací Ladislav Štěrba. Po více než hodině hledání se z reproduktoru ozvalo: "Nález!"

Horské sjezdové kolo mělo hodnotu přibližně dvacet tisíc korun.

Reportáž, jak se pátrá pod hladinou, najdete v sobotním vydání Jabloneckého deník