„Toto cvičení jsme zaměřili na záchranu velkého množství osob při hromadné srážce,“ informoval Deník vrchní komisař krajských hasičů Petr Štajnc, který byl zároveň také organizátorem celé akce.

Cvičení se zúčastnila kromě všech složek Integrovaného záchranného systému ještě padesátka studentů liberecké Střední zdravotnické školy, kteří se s reálným maskováním proměnili v raněné figuranty.

Celá práce záchranářů probíhala v několika etapách, ale největší důraz kladli na to, aby poskytli péči nejprve těm vážněji raněným a podali jim vhodnou léčbu. Důležitá však byla také komunikace se zraněnými.

Podle Petra Štajnce je to již čtvrtá akce tohoto typu na území Libereckého kraje. „První jsme měli v loňském roce v Brništi a letos v červnu v Okrese Jablonec a Semily,“ podotkl Petr Štajnc.

Premiéru mělo cvičení všech složek integrovaného záchranného systému necelé tři měsíce po tragické dopravní nehodě ve Studénce. „Nápad uspořádat toto cvičení s touto tragédií ale nemá žádnou souvislost, měli jsme to v plánu již asi rok před touto kolizí,“ uvedl Petr Štajnc.

Zhruba třičtvrtě roku předem totiž vyšel takzvaný návod pro všechny složky Integrovaného záchranného systému, který je zaměřený právě na tuto činnost.

Srážky dvou tramvají na Liberecku přitom nejsou moc časté. Podle provozního ředitele Dopravního podniku města Liberce Ludvíka Lavičky došlo k jednomu z nejvážnějších střetů na trati mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem v osmdesátých letech.

„Při této havárii se těžce zranilo několik lidí, ale naštěstí se tato tragédie obešla bez ztrát na lidských životech,“ konstatoval Ludvík Lavička s tím, že po této kolizi v Zeleném údolí narychlo vznikla signalizace, která má dalším podobným střetům zabránit.

Podobné námětové cvičení se konalo v polovině června v Tanvaldě. Tam se simulovaně srazily vlaky. Více najdete ZDE