Po zimě přibývá nehod, kdy se přebíhající lesní zvěř střetne s auty. Ve středu v půl jedenácté večer nehodou skončila jízda i pro čtyřicetiletého řidiče. „Se svým passatem jel z Liberce směrem na Jablonec nad Nisou. Když projížděl Lučanskou ulicí, objevil se z levé strany na silnici jelen. Řidič již nestačil na zvíře na silnici zareagovat a narazil do něho,“ uvedla mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková. Zvíře poté od nehody uteklo a řidiči na vozidle zůstala památka v podobě poničeného vozu. „Škoda je odhadnuta zhruba na osmdesát tisíc korun. Vyšetřování jsme odložili, vina není na straně řidiče,“ dodala k případu Suchánková.

Kotrmelcem skončila podobná nehoda minulý týden nedaleko obce Dubá na Českolipsku. Srna vběhla řidiči do cesty za bílého dne, v půl dvanácté. „Muž za volantem strhl řízení k pravé krajnici, dostal se tím do smyku a následně přejel k levé krajnici, kde přerazil sloup telefonního vedení,“ popsala nehodu mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Auto se pak ještě převrátilo přes střechu zpět na kola. „Nebezpečně vyhlížející nehoda nakonec neměla vážné následky. Obešla se bez zranění osob a na vozidle byla vyčíslena škoda ve výši 38 tisíc korun,“ dodala tisková mluvčí.

Nestrhávat řízení

Hrozivě tato nehoda vypadala právě proto, že řidič strhl řízení. Podle odborníků by řidič měl vydržet a jen se pokusit brzdit. Stržením řízení hrozí náraz do stromu či sloupu. Následky mohou být velmi tragické.

Motorista by si měl dát pozor i kvůli možnému porušení zákona. Pokud by totiž chtěl zvíře naložit do auta, mohl by být obviněn z trestného činu pytláctví. A je jedno, že chtěl zraněné zvíře odvézt k veterináři. Řidič musí v každém případě volat policii, která vyrozumí příslušné myslivecké sdružení, které les spravuje a postará se o odvoz mrtvého zvířete.

Pachové značky

V Libereckém kraji na některých místech myslivci začali instalovat takzvané pachové ohrádky. Jde o přípravek, který se rozmístí podél silnic. Zvěř pak tudy nepřebíhá. „Přípravek silně zapáchá po velkých predátorech a zvěř tak od vstupu na silnici odrazuje,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro dopravu Martin Sepp.