Několik desítek minut strachu si prožili dva mladí horolezci, chlapec a dívka, kteří v neděli zůstali po pádu viset na skále u Nových Zákup. Mladík si poranil nohu a dívce se zamotaly vlasy do karabiny. Oběma nešťastným horolezcům však z nepříjemné situace pomohli záchranáři ve spolupráci s hasiči.

K celé události došlo v neděli prvního srpna krátce po půl druhé hodině odpolední.

„Náš operační důstojník na žádost záchranářů po nahlášení nehody dvou horolezců v Zákupech na místo ihned vyslal speciální jednotku lezeckých hasičů z České Lípy s doprovodem dobrovolných kolegů ze Zákup,“ upřesnila Iva Michalíčková, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

Při celé akci asistoval také vrtulník Letecké záchranné služby a místní policisté.

Hasiči horolezcům pomohli z pasti

„Hasiči na místě zjistili, že dva mladí lidé visí na skále ve výšce asi čtyř metrů. Jeden ze členů speciální lezecké skupiny tedy k dívce a mladíkovi slanil a zjistil, že slečně se do horolezecké karabiny zamotaly vlasy a nemůže se z této pasti vyprostit,“ vysvětlila tisková mluvčí Iva Michalíčková.

Hasič tedy pomohl oběma nešťastníkům slanit dolů ze skály, kde je předal zdravotníkům záchranné služby, aby zjistili podrobnosti o jejich zdravotním stavu.

Záchranáři, kteří předtím na místo přijeli ze stanoviště v Jablonném v Podještědí, zjistili, že čtrnáctiletá dívka na skále uklouzla a při pádu na jistícím laně si lehce zranila hlavu. Patnáctiletý mladík, který předtím visel opodál, přišel při pádu také k lehkému poranění, tentokrát se však jednalo o nohu.

„Při tomto případu nemuseli záchranáři v našem vrtulníku použít speciální podvěs, protože o pomoc oběma mladým horolezcům se postarali hasiči z lezecké jednotky. Když naši muži dívku i chlapce ošetřili, ponechali je na místě a do nemocnice je převézt nemuseli, protože jejich zranění nebyla nijak zvláště závažná,“ doplnila Lenka Moravcová, tisková mluvčí krajských záchranářů. Podle ní řeší zdravotníci jen několik zranění horolezců do roka.

Při dodržování zásad se totiž jedná o relativně bezpečný sport.