Železniční tunel Hradsko nedaleko Jablonce nad Jizerou se stal v pátek odpoledne dějištěm mimořádné události. Přihodilo se v něm železniční neštěstí, kdy se část tunelu zřítila a vlak začal hořet. Tentokrát se jednalo pouze o cvičení, ale zakouřený tunel a vagón plný zraněných figurantů skutečně velmi připomínaly reálnou situaci.

„Na místo se sjelo celkem jedenáct jednotek hasičů, z toho tři profesionální ze Semil, Jilemnice a Tanvaldu. Nechyběli ale ani drážní hasiči,“ doplnila mluvčí krajských hasičů Zdenka Štrauchová.

Když hasiči dorazili podle Štrauchové na místo, nebylo v tunelu v podstatě nic vidět kvůli silnému zakouření. Nejprve tedy museli použít přetlakovou ventilaci, poté natáhli vedení a zřídili dopravu vody z řeky Jizery z obou stran tunelu. „Mezitím už se další skupina jala vyprošťovat zraněné a na nosítkách je transportovat před tunel,“ popsala mluvčí průběh cvičení.

Celkem záchranáři vytáhli 29 zraněných osob, z toho 4 zranění byla smrtelná. Z důvodu mimořádné události byl také zřízen štáb velitele zásahu.

„Cíle cvičení se jistě splnily, kdy šlo o nácvik hromadného neštěstí s tříděním zraněných a hašením v nepřístupném terénu,“ přiblížil npor. Ing. Pavel Štěpánek, velitel jilemnické stanice, která cvičení připravila.

Jak dodal, za pomoc by také rád poděkoval žákům ze Základní školy v Jablonečku a tamnímu spolku Českého červeného kříže, který figuranty namaskoval.