Takový obrázek se ve čtvrtek dopoledne naskytnul obyvatelům Jilemnnice na Tyršově náměstí. V centru města ale nedošlo k tragédii, soutěžily zde totiž hasičské sbory.

Síly v každoroční soutěži ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel poměřily čtyři týmy za územní odbory Libereckého kraje, profesionální hasiči Českých drah a družstvo Krajského ředitelství Liberec. Z vítězství se nakonec radovali hasiči z Česká Lípy, na druhém místě skončila domácí Jilemnice.

Nešlo však pouze o soutěžení. „Celá akce by pro hasiče měla mít také praktický přínos. Ve své skutečné práci se mohou setkat se standardními situacemi, které jsme zde měli naplánované. Získají tak určitý cvik a rutinu při provádění zásahu,“ sdělil ředitel územního odboru Semily a zároveň šéf závodu Jiří Kovalský.

Na vyproštění figurantů měla družstva dvacet minut. „Musíme dbát na svoji bezpečnost, udělat protipožární opatření a stabilizaci vozidla. Pak teprve můžeme do auta vniknout a vyprostit zraněného. Když se na to dívá laik, může se zdát, že nám to dlouho trvá, ale nejdřív je potřeba zajistit hlavně bezpečnost,“ popsal velital zásahové jednotky z Jablonce nad Nisou David Patrman, jehož parta čtvrteční klání zahájila.

Na počínání jednotek dohlížela čtveřice rozhodčích a lékař záchranné služby. Hodnotili taktiku zásahu, práci s technikou, zacházení se zraněným i bezpečnost práce.

„O úspěchu zásahu rozhoduje sehranost týmu a přehled velitele, který na začátku musí jasně určit, co se bude dělat. V případě, že se něco pokazí, musí vymyslet alternativní postup,“ poznamenal hlavní rozhodčí Františk Kloz.

Přípravy závodů, které se netradičně konaly v centru města, měli na starosti členové místní hasičské stanice. „Běžně se soutěže konají na požární stanici, tím že jsme závody přesunuli na náměstí, svou práci ‚prodáme‘ více než v uzavřeném prostoru s minimálním přístupem diváků,“ vysvětlil velitel jilemnických hasičů Roman Kouba.

„Cíleně se veřejnost snažíme seznámit s naší prací, oslovujeme také hodně školská zařízení,“ dodal Jiří Kovalský.