Od benzinové stanice v Železném Brodě přes Dolní Černou Studnici do Jablonce ztrácelo v úterý večer firemní vozidlo naftu. Mohla za to závada v palivovém systému. Ropná látka naštěstí neunikla z vozovky. „Olejová skvrna byla na operační středisko nahlášena chvíli po půl šesté,“ upřesnila Iva Michaličková, tisková mluvčí krajského Hasičského záchranného sboru.

Profesionální hasiči z Velkých Hamrů a Jablonce spolu s dobrovolnými kolegy z Železného Brodu zasypávali naftu sorbentem. Celá událost byla ohlášena také policistům a správcům komunikací. „Zásah hasičů byl ukončen až krátce po půl osmé večer,“ doplnila Michaličková.

Jablonecká policie na místo vyrazila čtvrt hodiny po hasičích. „Šetřením jsme zjistili, že se jednalo o poruchu na vozidle. Firma sama volala hasiče, protože se chtěla pojistit. Automobil je totiž v záruce, chtějí, aby výrobce uznal závadu,“ vysvětlila Ludmila Knopová, tisková mluvčí jablonecké policie.
Ještě v době, kdy nebyla rozlitá nafta zasypána, havarovala mezi Železným Brodem a odbočkou na Bratříkov řidička Fordu Focus. Za havárii mohla částečně právě rozlitá nafta.

Že se nafta nedostala do půdy kvitoval odborník na ekologii a vedoucí CHKO Jizerské hory Jiří Hušek. „Ropné produkty jsou pro přírodu cizorodé. Litr nafty dokáže kontaminovat milión litrů vody. Pokud se do půdy dostane menší koncentrace, půda a mikroorganismy v ní, si s kontaminací sami poradí,“ konstatoval Hušek.

Protože nafta nezasáhla půdu takřka vůbec, o havárii se nedozvěděla ani Česká inspekce životního prostředí. „Pokud nafta prokazatelně neohrozila spodní ani povrchové vody, řeší případ jen hasiči,“ uvedl Petr Lédl, inspektor oddělení ochrany vod ČIŽP v Liberci. Jednou z největších ekologických havárií, kde hrála hlavní roli také nafta, pamatuje Jablonecko z posledního lednového dne roku 2001. Tehdy v areálu bývalého OSP uniklo 250 litrů nafty vinou obsluhy, která při přečerpávání z cisterny do nadzemní nádrže slepě důvěřovala automatice. Ani tehdy však nedošlo k vážnému poškození životního prostředí. Nafta se dostala do kanalizace, ale do vodních zdrojů nikoli. Perličkou případu byl překvapivý odjezd cisterny, byť řidič si musel být pochybení vědom.