Vydali se na výstup Karbunkulovým hřebenem na Jestřebí věž. V pondělí po desáté dopoledne nad pěticí Jablonečanů stáli všichni svatí. Uvolněná lavina je strhla směrem do Červené doliny. Ve Vysokých Tatrách platí třetí stupeň lavinového nebezpečí.

„Šli jsme po svahu, pod prvním to luplo. Byla to vteřina. Semlelo nás to jako vlna. Obrovská masa sněhu, a pak jen tma. Naštěstí jsme dva zůstali na povrchu a mohli hned hledat naše kamarády. Všichni jsme měli lavinové vybavení, sondy a lopaty,“ popsal dvaadvacetiletý Jakub z Jablonce.

„Lavina se nesmí nikdy podcenit. Znalost terénu je nutná, když je trojka. V tak extrémním terénu je to hodně nebezpečné,“ míní jizerskohorský záchranář a lavinový psovod Pavel Hořejší. V celé partě horolezců podle něj naštěstí nebyli žádní zajíci. „Navíc měli všichni perfektní vybavení,“ dodal.

Nehodu na operační středisko nahlásil jeden z horolezců, všem pěti se podařilo z masy sněhu vysvobodit svépomocí. „Při pádu ale tři z nich utrpěli početná zranění a jeden se zranil lehce,“ informovali slovenští záchranáři.

Lavina nabrala nevídanou sílu

„Byla to prý i na místní poměry velká lavina,“ konstatoval dvaadvacetiletý Jakub, kterého s kolegou masa sněhu „jen“ spláchla. Sílu laviny s pětisetmetrovou plochou potvrdil psovod z Horské služby Starý Smokovec Jožo Brejčak. „V lokalitě spadla lavina také před týdnem,“ dodal záchranář s tím, že úraz spojený s lavinou se tu stal v loňské sezoně.

Zatímco dva horolezci s lavinovým vybavením, sondami a lopatami vyhrabávali své kamarády, profesionální záchranáři mobilizovali síly. O součinnost požádali leteckou záchrannou službu z Popradu, ale kvůli silnému nárazovému větru je nemohl vrtulník dopravit až na místo nehody.

Za zraněnými museli po svých

Záchranáři a lékař museli z místa přistání na hraně Červené doliny vystoupat až ke čtyřem mužům a jedné dívce, aby jim poskytli první pomoc a zafixovali poraněné končetiny. „Kamarádka byla v šoku, zabalili jsme ji do hypofolie,“ popsal Jakub akci do příchodu záchranářů.

„Nejvážněji zraněnému, který utrpěl zlomeninu stehenní kosti, podal přítomný lékař utišující prostředky,“ uvedli horští záchranáři. Spolu s dalšími dvěma vážně zraněnými jej postupně transportovali vrtulníkem do nemocnice v Popradu.

Se zbylými horolezci záchranáři sestoupili na Chatu u Zeleného plesa, kde na ně čekala pozemní skupina na sněžných skútrech a svezla je na Bílou Vodu. Tam posledního zraněného předali do čekající sanitky.

close zoom_in

Hodně potlučení, ale všichni živí

„Já jsem dopadl oproti ostatním docela dobře. Něco s kůstkami na páteři, odřeniny a spoustu zhmožděnin. Možná i něco s ledvinami,“ popsal svá zranění Jakub. Kamarádka má podle něj zraněné koleno, další z nich vykloubené rameno. „S otřesem mozku a podchlazením je jeden z nás na jipce,“ dodal horolezec.

Podle horského záchranáře byla nejdůležitější ze všeho právě okamžitá kamarádská pomoc. „V první čtvrthodině je šance na přežití až devadesát procent. Do takové doby tam nemůžeme stihnout ani dojet,“ tvrdí Pavel Hořejší z Bedřichova. Po třicet minutách klesá šance na třetinu.

„Vedle dalších hrozí zadušení. Málokdy se podaří vytvořit si vzduchovou kapsu,“ vysvětluje Hořejší a dodává: „Když už to rupne, tak jste v háji.“ Rozhodně ví, o čem mluví. U „pár“ lavin v ostré akci byl a nejen jako záchranář. „Už mě také vzaly, a také stáli u mě andělé,“ pousmál se.

Podcenit výstrahu se nemusí vyplatit

Pokud lavinoví specialisté vyhlásí v některé z lokalit stupeň nebezpečí, rozhodně není dobré brát jejich varování na lehkou váhu. Mají metody, jak vrstvy sněhu mapovat a zpracovávat údaje. „Při trojce už je nebezpečí ujetí sněhu jasné. Žlabům se raději vyhnout,“ míní Hořejší s tím, že největší problém přidělá vítr.

Zatímco v Jizerských horách nikde laviny nehrozí, ve slovenských velehorách je oblastí celá řada. Označit je všechny výstražnými tabulemi se stupněm je nad lidské síly. „To děláme jen v blízkosti lyžařských středisek, kde by mohl lyžař náhodně vyjet,“ potvrdil Jožo Brejčak ze Starého Smokovce.

Ostatní návštěvníci Tater se musí řídit upozorněním horské služby a její informace před túrou sledovat. Třetí stupeň v těchto dnech platí ve Vysokých, Nízkých i Západních Tatrách. „Vyrazit mohou jen velmi zkušení,“ dodal Brejčak.

Těmi nejen zkušenými ale především dobře vybavenými byla naštěstí jablonecká skupina horolezců. V zimních horách mezi nimi nebyl žádný nováček. Jakub přesto dodal: „Dávejte fakt bacha a nepodceňte přípravu.“

Nejen velehory umí zahřmět


Na našich českých horách už horská služba vyhlásila třetí stupeň v Jeseníkách. Na Červené hoře a na svazích pod hlavním hřebenem. „Pro nezkušené to znamená ukončení túr v nebezpečných oblastech,“ varují záchranáři na svých webových stránkách. V Krkonoších v úterý platil druhý stupeň lavinového nebezpečí.

close zoom_in Jeseníky braly nejcennější daň

Poslední lavinu v Jeseníkách zaznamenali posledního ledna kolem půl druhé ve Velkém kotli. V místě se pohybovali dva skialpinisté s lavinovým vybavením. Na vrchol vystoupali pravým okrajem lesa. Nad lesem sundali pásy a začali traverzovat směrem k Centrálnímu žlabu.

„Při traverzování se uvolnila velká plošná lavina s odtrhem do sto metrů nad jedním z nich a smetla jej přes skalní terén na dno Velkého kotle,“ uvedli záchranáři z Jeseníků. Druhý z mužů povolal profesionální pomoc a sám začal s kamarádskou pomocí.

Jeho kamarád sice nebyl hluboko, ale těžce zraněn a potřeboval resuscitaci. Na místo přiletěl vrtulník v podvěsu s doktorem. Ten však konstatoval smrt z důvodů mnohočetných poranění neslučitelných se životem.