Počet zemřelých při dopravních nehodách v lednu v porovnání s rokem 2013 v lednu v Ústeckém kraji je vyšší o 150 %. V lednu 2013 zemřeli na silnici 2 lidé, letos již 5 osob. V Libereckém kraji zahynul 1 člověk, loni žádný.

V Ústeckém kraji policisté evidují předběžně kromě pětice mrtvých také 10 těžce zraněných a kolem 130 lehce zraněných. Těžce zraněných je zhruba o 20 procent méně než loni, lehká zranění jsou na úrovni ledna minulého roku.

Chomutovské nehody

„Nejvíce zdravotních následků při nehodách zaznamenali dopravní policisté na Chomutovsku," uvedl Miroslav Mocek z ústecké krajské dopravní policie.

Zatím jsou výsledky ještě předběžné. Počet následků nehod může být ještě upraven, ale podle prvotních informací zahynuli na Chomutovsku 3 lidé, od nehod byli odvezeni dva těžce zranění a na tři desítky osob byly zraněny lehce. Loni v lednu na Chomutovsku nezahynul při dopravních nehodách žádný člověk.

Vedoucí krajské dopravní policie Jiří Ušák k nehodám v Ústeckém kraji uvedl: „Mrtví na Chomutovsku patří mezi nahodilé následky. V jednom případě šlo o chodce, v druhém telefonoval řidič za jízdy a dostal se na namrzlý povrch. Pokud jde o třetí událost, ještě probíhá šetření, protože příčina nehody není zcela jasná. Řidič sněžného skútru pravděpodobně doplatil na neodbornou manipulaci s vozidlem a ještě k tomu neměl přilbu."

Kromě tří mrtvých na Chomutovsku evidují policisté po jednom mrtvém na Ústecku a Litoměřicku.

Vliv počasí

Leden představoval měsíc, kdy se počasí ukázkově podílelo na počtu dopravních nehod. Teplo střídala námraza, ranní mlhy, následoval mráz, sněžení, opět oteplení a noční námrazy.

„Podle počasí v jednotlivých dnech můžete sledovat i nárůst či pokles dopravních nehod. Pozitivní je, že téměř nejsou problémy s tím, že by neměli řidiči přezuto na zimní pneumatiky," dodal Ušák.

Alkohol za volantem

Podle předběžných závěrů při vyšetřování dopravních nehod ve 25 případech policisté zjistili vliv alkoholu. Při 21 nehodách měly kontrolované osoby v sobě více než 1 promile alkoholu.

Nejvíce nehod policisté šetřili na Ústecku (140), na Chomutovsku a Teplicku zaměstnal policisty shodný počet kolizí, konkrétně 102. Ale na Teplicku byly následky menší než vloni a žádné úmrtí.

Liberecké nehody

Letos v lednu policisté vyšetřovali méně nehod v Libereckém kraji než v loňském lednu. Přesto jsou následky horší. Policisté evidují o jedno úmrtí více, těžká zranění vzrostla o necelých 20 procent oproti loňskému roku.

Nejvíce nehod policisté vyšetřovali na Liberecku, téměř stovku. Celkem v kraji evidují policisté 256 nehod.

Mrtvého na silnici evidují policisté na Liberecku, kde po nehodách odvezli záchranáři do nemocnice také 3 těžce zraněné. Další desítka lidí odnesla dopravní nehody na Liberecku lehkým zraněním.

Nejméně nehod mají ve statistikách semilští policisté, necelých třicet případů a jenom tři lehce zraněné. Nikoho při nehodách nepřistihli policisté pod vlivem alkoholu.

Policisté alkohol na Liberecku zjistili u 17 účastníků nehod, z toho při 15 kontrolách v množství nad jedno promile.