Na snížení počtu těžkých následků v Libereckém kraji má podíl bezesporu letošní zima, která nešetřila v tomto kraji sněhem.

Promile za volantem

S alkoholem v krvi bylo přistiženo při dopravních nehodách v Libereckém kraji o 16 procent více řidičů než loni.

V Ústeckém kraji počet pijáků za volantem stoupl dokonce o 45 procent.

V Ústeckém kraji nadýchalo alkohol při nehodách 77 řidičů, z toho v 68 případech šlo o pachatele nehod. Nejvíce řidičů nadýchalo více než 1 promile, celkem 56 hříšníků.

V Libereckém kraji ve čtyřech okresech ze 43 řidičů s alkoholem za volantem 34 patřilo mezi pachatele dopravní nehody.

Podobně jako v Ústeckém kraji, i na Liberecku většina z nich, 32 řidičů, nadýchalo více než 1 promile alkoholu.

V Ústeckém kraji nadýchali alkohol při nehodách ve větší míře řidiči mezi 22. hodinou večerní a 2. hodinou ranní. Nejvíce pijáků bylo přistiženo v Ústeckém okresu (17), na Litoměřicku (13) a Teplicku (12).

V Libereckém kraji nejvíce řidičů s alkoholem v krvi za volantem bylo na Liberecku (14) a na poklidném Semilsku (12).

Smrt chodců

Předběžné výsledky v počtu zemřelých při nehodách se nezměnily.

V Ústeckém kraji zemřeli tři řidiči aut, ale také 5 chodců. Mezi zemřelými nejsou tentokrát žádní spolujezdci. Na Liberecku jediný mrtvý zahynul za volantem osobního vozu.

Menší a poklidnější Liberecký kraj zaznamenal za leden a únor celkem 45 chodců jako účastníků dopravních nehod, z toho v 15 případech viníky nehody byli chodci. Nejvíce chodců se stalo účastníky nehody v nejfrekventovanějších městech kraje, tedy v Liberci (18) a v České Lípě (11).

V Liberci viníkem nehody bylo 6 chodců, tedy méně než polovina, a v České Lípě téměř žádný, viníkem nehody byl pouze jeden chodec.

Daleko smutnější je statistika z Ústeckého kraje. Pětice chodců zemřela. Celkem se do dopravních nehod připletlo 71 chodců, z toho v 17 případech šlo o viníky nehod. Nejvíce chodců se stalo účastníky nehody na Děčínsku (14) a v Ústí, Teplicích a Mostu (po 13 chodcích).

Přímo na přechodech pro chodce v Ústeckém kraji policie eviduje 62 střetů s vozidly, z toho v 11 případech v Ústí nad Labem. Po 11 střetech na přechodech eviduje policie na přechodech nehody na Chomutovsku, Mostecku a Teplicku.