Ocenění „Statečné psí srdce za rok 2013" získal policejní pes Saros. Slavnostního aktu, který proběhl v závěru března v pražské restauraci „Lokal blok" se zúčastnil i Jiří Císař, policejní psovod z Liberce, který cenu převzal od novinářky Báry Nesvadbové. To on totiž tvoří se Sarosem nerozlučnou dvojku. Udělená cena je za záchranu lidského života při plnění služebních povinností. A to 7. prosince loňského roku.

Neunesl rozvod, chtěl se zabít

Tehdy se krátce před třiadvacátou hodinou obrátila na policejní tísňovou linku žena a uvedla, že pohřešuje svého otce. Pětapadesátiletý muž žil v rodinném domě v liberecké části Krásná Studánka.

„Jak se ukázalo, otec volající ženy rozeslal celé své rodině e-mail na rozloučenou, ve kterém uvedl, že chce skončit se svým životem," informovala mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová.

Jako první dorazili k domu pohřešovaného policisté z obvodního oddělení v Chrastavě. Zoufalá žena, která postrádala svého otce, jim oznámila, že její rodiče se rozvádí a dodala, že právě otec rozvodové řízení velmi těžce nese. Z důvodu špatného psychického stavu tak užíval antidepresiva. Když ale chrastavští policisté v rodinném domě nenalezli střelnou zbraň, o které jim dcera muže řekla s tím, že by v domě být měla, přivolali na místo policejního psovoda. Tím byl právě Jiří Císař a jeho čtyřnohý parťák Saros. Oba slouží u Oddělení kynologických činností v Liberci.

„Psovod nasadil služebního psa k vyhledání stopy pohřešovaného muže. To se povedlo. Stopa vedla přes louku až k lesu. Když se ji podařilo Sarosovi udržet napříč celým lesem, dostal se se svým psovodem až na jeho okraj," popsala průběh pátrací akce Šrýtrová.

Zde v hledání muže ale nekončili, nýbrž pokračovali na volné prostranství. A zde pátrání skončilo. Policejní pes totiž pohřešovaného muže nalezl v husté trávě, ve které ležel. Celá pátrací akce tak měla šťastný konec. A to nejen díky Sarosovi, který podle Šrýtrové ve ztížených klimatických podmínkách sledoval stopu v délce dvou a půl kilometru, ale také díky jeho pánovi, policistovi Císařovi. Ten se za záchranu života muže stal držitelem titulu „Psovod roku 2013" Krajského ředitelství policie Libereckého kraje.

Statečné psí srdce

Anketa Statečné psí srdce proběhla letos již čtvrtým rokem. „Jde o jedinečné ocenění tohoto druhu na území České republiky," upřesnila policejní mluvčí.

Projekt se podle ní týká bezpečnostních a záchranářských profesí, ale i široké veřejnosti. Jeho cílem je ocenění výjimečných psích činů, které vedly k záchraně lidského života. A to vždy ve čtyřech kategoriích. A to: Záchranný čin služebních a záchranářských psů (psi profesionálové), Záchranný čin neslužebních psů (psi laikové), Spící srdce (ocenění in memoriam) a Pomáhající srdce (ocenění dlouhodobě pomáhajícího psa).