Dopravních nehod v loňském roce na silnicích kraje sice ubylo, špatná situace je ale u těch nejtragičtějších nehod. Zemřelo totiž pětadvacet lidí, což je o osm více než v roce 2010.

Tragický byl i závěr loňského roku

K nejtragičtějším nehodám v Libereckém kraji patřila havárie, při níž loni na jaře v Tanvaldu na Jablonecku zahynul starší manželský pár. Příčinou tragédie byly zdravotní komplikace čtyřiasedmdesátiletého řidiče. Auto při nehodě vyjelo ze silnice a skončilo na střeše v řece Desné. Motoristu ani jeho o tři roky mladší manželku se už zdravotníkům nepodařilo zachránit.

Tragický byl také závěr roku, když během tří dnů zemřeli v Libereckém kraji dva lidé. Ve čtvrtek 29. prosince zemřel v Lučanech na Jablonecku po nárazu do sloupu elektrického vedení 34letý muž. O dva dny později na Silvestra zahynula ve Cvikově na Českolipsku třicetiletá řidička čtyřkolky po střetu s osobním autem.

Těžce zraněných ubylo

Jiná je situace v počtu zraněných osob při nehodách. V Libereckém kraji došlo ke 116 těžkým zraněním, což bylo o 20 méně než v roce 2010. Ale lehkých zranění naopak proti roku 2010 loni přibylo o 124 případů.

Podle policejního psychologa Josefa Kováříka je přesto znepokojivé, že po těch, kteří sedí v osobních automobilech, jsou nejvíce ohrožení chodci. Upozornil, že jistě nepřekvapí, že nejvíce jsou řidiči i chodci ohroženi nehodami od 14 do 18 hodin, kdy je na silnicích a v ulicích nejvíce automobilů.

Naopak nejméně jsou ohroženi lidé cestující v hromadných dopravních prostředcích. Při nehodách autobusů bylo zraněno 11 osob, v případě tramvají nikdo.

Například v Ústeckém kraji při nehodách autobusů zemřel 1 člověk (chodec) a 3 lidé byli zraněni, při nehodách trolejbusů byli zraněni 4 lidé, klasická dopravní nehoda vlaku byla zaznamenána jenom jedna s jedním zraněním osoby, ale žádná dopravní nehoda vlaku nebyla zaznamenána v Libereckém kraji, tudíž nebyla ani žádná zranění osob.

Taxíky se během roku 2011 podílely na dopravních nehodách jenom ve čtyřech případech a policie při nich eviduje jediné zranění.

Statistiky nehod v kraji (2011)

Zdravotní následky při nehodách
Mrtví: 25
Těžce zranění: 126
Lehce zranění:1199

Mrtví, kteří zavinili nehodu

Řidiči: 22
Řidiči nemotor. vozidel: 2
Chodci dospělí: 1
Jiné zavinění: 1

Viníci pod vlivem alkoholu
Alkohol u viníka/mrtví
do 0,24 promile: 31/3
do 0,5 promile: 17
do 1 promile: 13/1
do 1,5 promile: 52
nad 1,5 promile: 171/2
alkohol a drogy: 1

Zdroj: Policie ČR

S využitím ČTK