Ústecký kraj dopadl v celorepublikovém srovnání za poslední tři roky nejhůře. V nejnebezpečnější dvacítce obsadil čtyři místa, dvě se vešla do první desítky.

Po třech příčkách obsadily kraje Středočeský a Královéhradecký, dvě obzvlášť kritická místa se našla v Jihomoravském a Jihočeském kraji. Pouze kraje Liberecký a Karlovarský se neobjevily v tabulce nejrizikovějších míst.

Jan Pechout z ústeckého Besipu situaci tak hororově nevidí: „Jsou to většinou místa, kudy projíždí hodně vozidel a přes silnici, respektive ulici, přechází hodně lidí. Pouze na silnici směrem na Horu svatého Šebestiána jde úsek táhlého stoupání před levotočivou zatáčkou, kde se mohou poměry změnit díky klimatickým podmínkám. K tomu určitá nepozornost a liknavost. Na silnici směrem na Horu svatého Šebestiána, pokud si dobře vzpomínám, zahynuli při dopravní nehodě tři cizinci. Tím nehodové místo získalo vysoké skóre," vzpomíná Pechout.

Chodci kontra auta

Ze 142 zařazených nehod ve 28 případech došlo ke srážce s chodcem. Tato charakteristika převažovala v ČR v 8 rizikových lokalitách, i v Chomutově, Teplicích a Ústí n. L.

Podle Pechouta problematické bylo přecházení osob přes silnici č.I/13 u sídliště Březenecká v Chomutově. Podle Allianz Automapy v Teplicích silnice č.I/13 probíhá Masarykovou třídou podél nákupní zóny a tzv. červeného kostela směrem ke kruhovému objezdu křižovatce. Jde o velmi rušnou komunikaci z hlediska počtu vozidel i chodců.

Ústecký úsek silnice č.I/30 podél Labe z Lovosic do Ústí n. L. představuje past pro řidiče a chodce kvůli nedokončené dálnici D8.

„Po silnici č.I/30 projíždí množství vozidel. Ve špičce lidí nemají téměř šanci přejít na druhou stranu ulice. Po dokončení dálnice D8 zmizí kamionová a osobní doprava, která by se jinak vyhýbala Ústí n. L., protože směřuje do Německa nebo opačným směrem do Středních Čech, na Prahu," zdůraznil Pechout.

Problémů je více

Podle odborníka z Besipu problémových míst je na severu Čech, ať v Libereckém nebo Ústeckém kraji, více.

„Například v Ústí n. L. na křižovatce ulic Všebořická a Rembrantova. Rizikové místo na Všebořické ulici je nešťastně řešené. U Kauflandu a u Lidlu jsou dva dobře udělané přechody, třetí nedaleko nadchodu pro pěší je naopak špatně umístěn, špatně nasvětlen. Stává se, že řidič přehlédne chodce. Nebo, když už zastaví, někdo do něj zezadu nabourá," komentuje Pechout rizikové místo.