"V ohlášení o dopravní nehodě zazněla informace, že se uvnitř mohou nacházet osoby. Na místo byli přivoláni profesionální hasiči ze Semil s veškerou dostupnou technikou včetně vyprošťovacího automobilu, další jeřáb vyjel od libereckých drážních hasičů. U události zasahovali také železnobrodští dobrovolní hasiči," uvedla mluvčí krajských hasičů Zdenka Štrauchová.

Okolnosti nehody teď šetří kriminalisté, podle prvotních informací projížděl Fiat Panda vysokou rychlostí parkovištěm Penny Marketu. "Při tom přeskočil betonový obrubník, a skončil v náhonu řeky Jizery," popsala nehodu policejní mluvší Ivana Baláková. Auto se pak potopilo.

Osobní automobil vzal v náhonu proud a nesl ho zhruba 100 metrů, kde zůstal potopen pod hladinou. "Vlivem silného proudu nebylo možné, aby se hasiči v suchých oblecích dostali dovnitř vozidla, proto vůz navázali a k vytažení na komunikaci použili vyprošťovací automobil. Nalezenou osobu v bezvědomí předali zdravotníkům, kteří zahájili resuscitaci," popsala mluvčí. Záchranáři pokračovali s resuscitací i v sanitce. V nemocnici pak pasažér zemřel.

"Oni se ty dveře ještě před příjezdem hasičů pokoušeli otevřít. Nejdřív strážník městské policie, který skočil do toho náhonu, a pak ještě náš policista po něm, jistili se vzájemně lanem, ale byl tam tak silný proud vody, že s tím nehnuli," řekla Baláková. Policisté se pak sami ze silného proudu jen těžko dostávali na břeh. Dveře auta byly podle Balákové vodou zablokované a otevřít se je podařilo, až když vůz vytáhli z vody.

Po dobu vyprošťování byl provoz na komunikaci I/10 zcela zastaven. "Jelikož nebylo možné vyloučit, že se v náhonu nikdo další nenachází, dorazila do Železného Brodu skupina potápěčů HZS hlavního města Prahy," dodala Štrauchová.

V sobotu dopoledne mluvčí doplnila, že pátrání po případné další osobě v náhonu bylo negativní.