Na oslavě kamarádových narozenin teče alkohol proudem. Jenže Petr přijel autem. „Mám si dát? Než pojedu stihnu vystřízlivět,“ říká si a připijí si s ostatními. Pak ještě jednou a znovu. „Ale teď už konec,“ přikazuje si. Za hodinu nasedá do auta a vyráží k domovu. V jedné ze zatáček vyjíždí do protisměru. Právě tam jede náklaďák. Srážka končí tragicky.

Tento příběh je smyšlený, ale určitě už se mnohokrát stal. Podle policistů má řidič, který jede někam, kde se bude pít, tři možnosti.

Nepít vůbec

Buď nebude pít vůbec. „Tahle možnost je nejjistější, ale pro účastníka oslavy nejméně oblíbená,“ glosuje policejní odborník Ondřej Penc. Řidič by si pak měl rozmyslet, zda bez alkoholu vydrží. Pokud ne, je lepší si zajistit alternativní dopravu.

Mnoho řidičů si pak říká, že si dá jen trochu a než pojede, tak vystřízliví. Tato volba je ale podle Pence tou nejhorší. „Vystřízlivění ovlivňuje mnoho činitelů a abychom si mohli být jistí, je třeba tuto skutečnost ověřit.“

Nestačí si tak jen myslet, že už je všechen alkohol pryč. Mnohdy totiž není. A tato volba se řidičům často vymyká z rukou. Něco podobného si totiž možná říkala řidička, kterou zastavili policisté v úterý v osm hodin večer v Bílém Kostele. Možná si jen říkala, že ten kousek domů dojede. Měla ale smůlu, zastavila ji policejní hlídka. A třiapadesátiletá žena nadýchala 3,12 promile alkoholu v krvi. „Taková hodnota alkoholu by ovlivnila i leckteré muže a nejenom křehkou ženu,“ okomentovala mluvčí liberecké policie Ludmila Knopová.

Navíc čekat na vystřízlivění je ošidné. „Rychlost vystřízlivění je ovlivněna pohlavím, věkem, váhou, výškou a mnoha dalšími činiteli. Nedá se tak stoprocentně říct, kdy už člověk je střízlivý,“ vysvětlil Penc.

Za hodinu osm gramů alkoholu

Pro příklad. Dospělý muž vážící osmdesát kilogramů odbourá za hodinu 8 gramů alkoholu. V jednom pivu je průměrně 20 gramů alkoholu. Na odbourání proto potřebuje asi dvě a půl hodiny. To je dlouhá doba. Poslední možnost je alkohol pít, ale z oslavy se nechat odvézt domů. „Dnes již existují profesionální firmy, které řidiče i jejich auta odvezou,“ podotkl Penc.

V každém případě alkohol za volant nepatří. Jen během prázdnin způsobili opilci pětašedesát nehod. To je přibližně každá desátá.