Policisté seniora, který se ztratil při hledání hub v oblasti kolem Bramberku, vypátrali v pořádku a zdravého. Terén v lokalitě nejenže neznal, ale otočila se k němu zády i technika. Nový mobil byl pro něj překážkou.

Ve čtvrtek 14. srpna policisté na tísňové lince 158 ve 20 hodin přijali oznámení ženy, která pohřešovala svého devětasedmdesátiletého manžela. Podle jejího sdělení společně s ním a jejich vnoučaty byli na houbách v lesích kolem rozhledny Bramberk.

„Paní manžela naposledy viděla v půl sedmé večer v blízkosti hotelu Krásný. Po chvíli se podívala do stejného místa, tam ovšem manžel již nebyl. Následně jej volala jménem a telefonovala i na mobil, který měl senior u sebe," popsala jablonecká policejní mluvčí Dagmar Sochorová.

Seniorův telefon sice vyzváněl, ale muž hovor nepřijímal. Po dlouhém hledání o něj začala mít manželka strach a vše včetně jeho popisu oznámila policistům.

Rozjela se pátrací akce, které se zúčastnili i horští záchranáři z Bedřichova, dobrovolní hasiči z Lučan nad Nisou, Josefova Dolu, Smržovky a Kokonína. Všem také byli nápomocni i dva místní, kteří měli pro pátrání důležitou znalost oblasti, ve které se senior ztratil.

„Po příjezdu všech pátrajících na místo posledního výskytu seniora zjistili, že policejní hlídka z Rychnova cestou muže odpovídajícího popisu viděla procházet po hlavní silnici z Lučan na Jablonec," líčí průběh Sochorová. Rozjeli se tedy udaným směrem a v Jabloneckých Pasekách u kruhového objezdu pohřešovaného seniora nalezli zcela v pořádku.

Manželé s vnoučaty přijeli do jabloneckého okresu na rekreaci z Prahy. Jak později muž policistům řekl, při hledání hub v lese ztratil. Měl v úmyslu dojít do Jablonce a následně do Horního Maxova, kde nyní pobývají.

„Na dotaz policistů, proč nepřijímal opakované telefonické hovory, uvedl jen to, že nyní má zcela nový telefon a u předchozího byl zvyklý hovory přijímat prostředním tlačítkem, což mu u nového mobilu nešlo a ten pouze stále jen vyzváněl," přiblížila potíže seniora Sochorová.

Kdyby tedy muž nový telefon uměl ovládat, ušetřil by svoji manželku strachu, který o něj po celou dobu pátrání měla. „Paní se zcela jistě po shledání s manželem pocítila velkou úlevu, že je zdravý a v pořádku. Celá akce byla dvě hodiny před půlnocí ukončena," uzavřela mluvčí.