Jakým způsobem rozpoznat stupeň zranění a jak raněné třídit si ve středu na vlakovém nádraží v Tanvaldě vyzkoušelo hned několik jednotek krajských hasičů. Ke školení a následné akci jim posloužily čtyři odstavené vagony s desítkami namaskovaných figurantů.

„Hasiči si pod vedením instruktorů Zdravotnické záchranné služby vyzkoušejí třídění osob systémem START, což znamená snadné třídění a rychlá terapie. Úkolem je rozdělit zraněné podle barevných označení na zemřelé, na osoby, které potřebují akutní pomoc, a na ty, kteří mohou počkat nebo jsou sami schopni pohybu. Nepohyblivé raněné pak budou evakuovat z vlaku,“ vysvětlila krátce před zahájením cvičení mluvčí krajských hasičů Iva Michalíčková s tím, že jde o školení všech složek Integrovaného záchranného systému Libereckého kraje.

Přípravy trvaly hodiny

Je půl osmé ráno a na nádraží přijíždějí desítky figurantů z jablonecké Střední průmyslové školy technické. Ihned začíná maskování jednotlivých poranění, kterého se ujímá tým Českého červeného kříže (ČČK) z Jablonce.

„Maskujeme přesně podle zadání, aby byla zranění co nejrozmanitěji a bylo tak možné třídit raněné a umírající podle metody Start,“ říká ředitelka jabloneckého Oblastního spolku ČČK Helena Ungermannová.Kolem desáté hodiny už jsou leckdy silně zakrvácení figuranti na svých místech. Nechybí zranění hlavy či břicha, zlomeniny ani amputované končetiny. Některým z raněných už není pomoci. Každý z figurantů má přesné instrukce, jak se po příjezdů hasičů chovat. Neplatí, že nejhlasitěji volající o pomoc potřebuje prioritní ošetření.

Operační důstojník vyhlašuje poplach

V 10.15 začíná akce. Operační důstojník krajských hasičů vyhlašuje poplach. Na místo vyjíždějí profesionální jednotky Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje z Jablonce nad Nisou, Velkých Hamrů a Semil, liberečtí drážní hasiči, záchranáři ze zdravotnické záchranné služby a Českého červeného kříže a policisté.

Krátce po půl jedenácté jsou všichni na místě. „Cílem podobných cvičení není rychlé a bezchybné provedení záchrany osob, ale procvičení co možná největšího počtu hasičů pod odborným dohledem,“ komentuje Iva Michalíčková.V jedenáct hodin už osmnáct profesionálních hasičů a čtyři záchranáři Českého červeného kříže postupně prochází vagony a kontroluje raněné. „Každá skupina hasičů pracuje pod dohledem záchranáře zdravotnické záchranné služby, který ihned opravuje špatné zatřídění osob, vysvětluje rizika jednotlivých poranění a radí nejvhodnější způsob transportu a manipulace se zraněnou osobou,“ říká Iva Michalíčková.

Hasiči mají za úkol označovat jednotlivé osoby podle stupně poranění kartami s černou, červenou, žlutou a zelenou barvou. Podle nich se pak při skutečném neštěstí poskytuje lékařská pomoc. Nastává poledne a přichází druhá fáze cvičení.

V ní si hasiči a záchranáři z Českého červeného kříže naostro vyzkoušeli poskytnutí předlékařské pomoci a evakuaci nepohyblivých osob z vlaku. „Speciální zacházení například vyžadují osoby s poraněním páteře,“ podotkla Iva Michalíčková.

Závěr cvičení pak patřil policistům, kteří cvičně zakreslovali místo nehody a vše dokumentovali, přesně tak, jak by to dělali v reálu. Středeční cvičení navázalo na loňskou přípravu v Brništi. Školení s podobným námětem se bude opakovat ještě příští týden v Turnově.