Spadané listí, které neodmyslitelně patří k podzimu, nám může pěkně zavařit. Motoristé, kteří jezdí hlavně po silnicích III. třídy, to dobře vědí. Přesto se rok co rok opakuje situace, kdy listí zaviní dopravní nehodu. Naposledy se tak stalo ve Vysokém nad Jizerou, kde boural třiapadesátiletý řidič.

„Na přímém úseku silnice přejel na levou stranu vozovky. Ta byla vlhká a na krajích pokrytá vrstvou spadaného listí. Na něm dostal s vozidlem smyk, který nezvládl a vozidlo přetočil téměř o 180°. To následně levými zadními dveřmi narazilo do stromu,“ popsal nehodu vedoucí Dopravního inspektorátu Semily Milan Čermák. Řidiči zachránilo život, že kolem shodou okolností projížděl rokytnický policista. „Policista zjistil, že má zapadlý jazyk, proto mu ho duchapřítomně vytáhl a podařilo se mu řidiče probrat. Ten si stěžoval na silnou bolest levého boku a policista okamžitě přivolal pomoc,“ popsal dramatickou nehodu Milan Čermák.

Zraněný řidič skončil v jilemnické nemocnici, jeho auto patrně poputuje na vrakoviště. Jak dokazuje snímek, od smrtícího nárazu v místech řidiče dělily muže jen centimetry. Jak potvrzuje Milan Čermák, kdyby šel náraz do stromu jen o půl metru blíže k přední části vozidla, mělo by to pro něj zřejmě tragické následky.

Čermák dále varoval řidiče před jízdou na mokrém spadaném listí. „Když je vozovka mokrá, vlhké spadané listí se pak chová stejně jako čerstvě napadlý sníh. Jestliže řidič musí už na krajnici vjíždět, je potřeba, aby dbal mimořádné opatrnosti a vyvaroval se prudkému brzdění, ale i akcelerování a zejména prudším změnám směru jízdy,“ doporučuje dopravní expert.