Hlášení přišlo Horské službě Krkonoše ve tři čtvrti na dvanáct z dispečinku záchranné služby Liberec. „Na místo neprodleně vyrazili naši členové z Harrachova s veškerým zdravotnickým vybavením na terénní čtyřkolce s přívěsnými saněmi. Další kolega, letecký záchranář, pak čekal na vrtulník Letecké záchranné služby z Liberce, který k dívce povolal dispečink linky 155," popsal začátek záchranné akce Pavel Jirsa, zástupce náčelníka Horské služby Krkonoše.

Dodal, že letecký záchranář pak v prostoru Ručiček nastoupil na palubu, kdyby byl potřeba použít k záchraně dívky vzhledem k terénu podvěs pod vrtulníkem.

Po příjezdu na místo členové HS zjistili, že dívka je silně podchlazená a má vážné problémy s dýcháním. „Kolegové jí ihned změřili obsah kyslíku v krvi a zjistili, že ten je na velice nízké úrovni. Podali jí proto směs podporující dýchání a zabalili dívku do izotermické fólie, aby neprochladla," uvedl Pavel Jirsa.

Pak pacientku zafixovali do vakuové matrace a naložili na saně. Mezi tím přistál vrtulník cca 300 metrů od místa zásahu, takže záchranáři dívku šetrně převezli a předali lékaři LZS. Vrtulník pak dívku transportoval k dalšímu ošetření do nemocnice.

„Přestože v nižších polohách hor vládne většinu těchto dní teplé a slunečné počasí, ve vyšších polohách leží ještě sníh. Je nutné, aby se zimními podmínkami na hřebenových partiích turisté počítali a přizpůsobili tomu svou výstroj," varoval důrazně návštěvníky Krkonoš Pavel Jirsa.

Doplnil, že podceňovat počasí v horách se nemusí vyplatit. Všichni by měli mít na mysli, že i když vyrazí z prosluněného údolí, výše je mohou potkat nízké teploty a studený prudký vítr.