Naléhavá tíseň odklonila vrtulník

Operační středisko královéhradecké záchranky přijalo oznámení o topících se dvou dětech šest minut po půl čtvrté. Děti měly spadnout do řeky Úpa v Úpici na Trutnovsku. A to v ulici Maxima Gorkého. Na místo neprodleně vyrazila sanitka a lékařský automobil 
z Trutnova. „Protože z prvotních informací nebylo jasné, zda se děti podařilo z vody vytáhnout, byl na místo odkloněn i hradecký vrtulník, který zrovna převážel zraněného pacienta ze Špindlerova Mlýna do nemocnice. A to pro případ naléhavého zásahu s lanovým podvěsem," informoval mluvčí královéhradecké záchranné služby Ivo Novák.

Když ale záchranáři dorazili na místo události, zjistili, že se nejedná o dvě topící děti, nýbrž o šestiletou dívenku. Ta se v době jejich příjezdu nacházela již na břehu, kde ji resuscitovali profesionální hasiči z Trutnova a místní dobrovolní, kteří vystřídali 
v resuscitaci náhodného kolemjdoucího.

„Šestatřicetiletý místní muž, který je příslušníkem Vězeňské služby a pracuje 
v jedné z místních věznic, procházel uvedeným místem se svou manželkou a dětmi. Když viděl, co se stalo, nezaváhal ani na vteřinu a do řeky pro tonoucí se holčičku skočil. 
S ohledem na silný proud, kterým řeka odváděla vodu po vydatných víkendových deštích, se obětavý muž s nasazením vlastního života k dívence dostal a po několika desítkách metrů ji vynesl na břeh," popsal hrdinský čin muže policejní mluvčí Udo Ertner s tím, že do příjezdu složek integrovaného záchranného systému jí poskytoval první pomoc. Od hasičů, kteří v boji o život dívenky vystřídali uvedeného muže, následně resuscitaci převzali záchranáři, kteří ji rozšířili o použití přístrojů a léků. Přibližně po osmi minutách se dívence podařilo obnovit srdeční činnost.

Jakmile byla dívenka stabilizována a připravena 
k urychlenému transportu na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Hradci Králové, požádala záchranná služba o pomoc letecké záchranáře z Liberce. To z důvodu faktu, že hradecký vrtulník již na své palubě měl uvedeného pacienta ze Špindlerova Mlýna. „Po leteckém transportu libereckými záchranáři si stabilizovanou dívenku převzal tým specialistů," dodal Novák. Podle Žahourkové poskytl jeden z hasičů, který je členem posttraumatického týmu, nezbytnou psychologickou pomoc příbuzným zraněné dívky. Nešťastná událost je nyní v šetření policie.

Bobista upadl 
do bezvědomí

Dvaačtyřicetiletý muž, kterého měl na palubě vrtulník hradeckých leteckých záchranářů, se zranil na bobové dráze ve Špindlerově Mlýně, kde pravděpodobně nezvládl svou rychlou jízdu, vyletěl z bobu a těžce se zranil. K nehodě dorazili jako první záchranáři Horské služby, které o výjezd k muži požádalo operační středisko záchranné služby. „Řekli nám, že muž je zřejmě v bezvědomí a leží někde na bobové dráze. Ihned jsem vyjel s veškerým zdravotnickým vybavením a vcelku rychle pána nalezl. V tu chvíli dorazil i dobrovolný kolega, který na bobové dráze pracuje," popsal okolnosti výjezdu Pavel Smejkal, zasahující člen Horské služby Krkonoše.

Ten se svým kolegou zjistil, že muž je opravdu v bezvědomí a že utrpěl poranění hlavy a pravděpodobně i plic. Neváhali, pacientovi zajistili životní funkce a po nasazení krčního límce ho stabilizovali do vakuové matrace. Zraněného a zajištěného bobistu následně záchranáři naložili na nosítka a přenesli k sanitce, která na místo neštěstí dorazila. Netrvalo dlouho a ke stejnému místu se z nebe snesl vrtulník hradeckých záchranářů. Ten následně pacienta, i přes nutný odklon letu k topící se holčičce, transportoval do nemocnice.

„Nevíme, z jakého důvodu se nehoda stala, nicméně upozorňuji návštěvníky areálů, že musejí vždy dbát rad a pokynů obsluhy. Stejně tak by všichni měli jezdit, ať už na jakémkoliv sjezdovém prostředku, vždy s ohledem na své schopnosti," důrazně varuje před vážnými úrazy Pavel Jirsa, zástupce náčelníka Horské služby Krkonoše.