Dvacet čtyři tun papíru pětatřicetiletý řidič kamionu ze Žandova na Českolipsku v pondělí na místo určení nedovezl. On skončil na chirurgii jablonecké nemocnice a role papíru na silnici v serpentinách.

„Řidič tvrdí, že mu v serpentinách přijízdě směrem do Brodu selhaly brzdy,“ uvedl operačního důstojník jablonecké Policie ČR. Technickou závadu potvrdí nebo vyvrátí povolaný znalec, který už viděl vůz na místě nehody. „Dale jej bude zkoumat na odstavném dvoře, kam byl kamion odtažen,“ dodal.

Kamion skončil na střeše a řidič zůstal zaklíněn pod sedadlem. „K otočení kamionu byl povolán jeřáb Hasičské záchranné služby Libereckého kraje ze stanice Semily a další jeřáb soukromé firmy,“ informovala mluvčí krajských hasičů Iva Michalíčková.

Na místě zasahovali také profesionální hasiči z Velkých Hamrů, Jablonce a dobrovolní kolegové z Železného Brodu. „Zajistili jeřábem havarovaný kamion, aby bylo možné zraněného řidiče bezpečně vyprostit,“ doplnil Jiří Kypta, vedoucí oddělení Integrovaného záchranného systému v Jablonci.

Z vozu neunikaly žádné provozní náplně, ale z preventivních důvodů postavili dobrovolní hasiči z Železného Brodu na místním potoce Žernovník nornou stěnu, která by zachytila případný únik ropných látek do vody.

Řidiče, který po celou dobu se záchranáři komunikoval, se hasičům podařilo vyprostit z kabiny až v 9.40. I přes vážnost situace dokonce vtipkoval a chtěl zapálit cigaretu.
Muž na první pohled utrpěl poranění dolních končetin. Do péči jen na místě převzali záchranáři zdravotnické záchranné služby, aby jej stabilizovali,“ sdělila během akce Michaličková.

Mladý muž může zřejmě hovořit o neuvěřitelném štěstí. Podle prvních vyšetřetní na chirurgii jablonecké nemocnice nemá žádnou zlomeninu.
„Provádíme veškerá vyšetření vzhledem k tomu, o jak vážnou nehodu šlo,“ potvrdila mluvčí jablonecké nemocnice Petra Krajinová. Pacienta záchranáři přivezli do nemocnice při vědomí. V odpoledních hodinách byl jeho stav stabilizován a zranění podle mluvčí neohrožují muže na životě.

Nehoda zkomplikovala provoz na silnici I/10. Až do podvečerních hodin byl úsek uzavřen kvůli znovunakládce rozsypaných tun papírových rolí.