Při loňském vítání roku 2010 se událo více než osm desítek případů, které nějak zaměstnaly integrovaný záchranný systém. Pětadvacetiletého muže někdo strčil a ten prošel skleněnou výlohou, ve Cvikově napadli sedmadvacetiletého muže, kterého se zraněním hrudníku záchranáři převezli do českolipské nemocnice.

„Skupinka opilých lidí se snažila vlámat do libereckého bazénu. Správce objektu zavolal hlídku, která na místo přijela, ale výtržníci tam už nebyli,“ připomněla další případ mluvčí liberecké městské policie Daniela Bušková.

Častým problémem bývá i nesprávná manipulace s pyrotechnikou. Ruce bez prstů nebývají ojedinělé. „Počet požárů způsobených zábavní pyrotechnikou v posledních letech naštěstí klesá. Nejčastěji na Silvestra hoří travní porosty, kontejnery s odpady, okrasné keře nebo věci na balkonech. V poslední době dochází i k zapálení odstavených aut, každoročně se objevují případy vyhořelých bytů, do kterých vletěly zapálené světlice,“ vyjmenovala mluvčí libereckých hasičů Iva Michalíčková.

„Dochází i k zapálení odstavených aut, každoročně se objevují vyhořelé byty, do kterých vletěly světlice.“ Iva Michalíčková, mluvčí HZS LK

Největší nebezpečí podle ní představuje podomácku vyrobená pyrotechnika, nebo ta koupená bez návodů a osvědčení. „Nejvíce rizikovou skupinu představuje mládež, jež s oblibou využívá příležitosti oslav konce roku. Ale i ti dříve narození se leckdy chovají nezodpovědně a posilněni alkoholem také s chutí odpalují petardy,“ dodala mluvčí.

Přitom stačí málo. Nepřehnat to s alkoholem a udržet si zdravý rozum i při používání pyrotechniky. „Lidé by měli používat pouze zábavní pyrotechniku, která je uvedena legálně do oběhu, tedy především opatřena návodem výrobce v českém jazyce,“ varovala Michalíčková.

Používat by se měla pouze na volném prostranství, aby nemohla rachejtle vletět například do okna nebo na střechu. „A pozor i na zvukové efekty. V případě nevhodného odpálení mohou poškodit sluch,“ dodala mluvčí.