VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sledovali jsme on-line cvičení a školení hasičů

Tanvald - Čtyři vlaky se srazily na železnici. Ve vagonech na nádraží v Tanvaldě jsou čtyři desítky zraněných cestujících. Sténají, volají o pomoc. START AKCE 10.15.

17.6.2009
SDÍLEJ:

Podle scénáře došlo na tanvaldském nádraží k železničnímu neštěstí. Hasiči a pracovníci Českého červeného kříže se pod dohledem krajských záchrannářů se snažili klasifikovat raněné podle systému START (Snadné Třídění A Rychlá Terapie).Foto: DENÍK/ Jan Škvára

7.30

Na nádraží nastupují figuranté z jabloneckého a libereckého Českého červeného kříže. Jde převážně o studenty. Začíná maskování jednotlivých poranění, kterého se ujímá tým ČČK z Jablonce. "Maskujeme přesně podle zadání. Při akci půjde o třídění poraněných osob podle metody Start," říká ředitelka jabloneckého Oblastního spolku ČČK Helene Ungermannová. "Akce není tajná," dodává.

10.00

"Zranění" a "umírající" figuranté jsou připraveni a přesně instruováni, jak se mají projevovat po příjezdu záchranářů. Neplatí, že nejhlasitěji volající i pomoc ji potřebuje prioritně. Do vagonů odcházejí po svých, přestože někteří mají namaskované zranění, které se ve skutečnosti neslučuje se životem. I zdravotníci a lékaři jsou na místě.

10.15 - START

Operační důstojník jabloneckých hasičů vyhlašuje poplach. Na místo tragédie vyjíždí vozidlo hasičů z Jablonce, z VCelkých Hamrů osobní auto s velitelem, na tanvaldské nádraží míří drážní hasiči a stejným směrem jedou hasiči ze Semil.

"Jde o cvičení a školení,"upozorňuje operační důstojník jabloneckých hasičů Pavel Jakubík. Po změření dojezdových časů se ozve povel STOP a následuje školení, kterého se ujímají zdravotníci.

10.30

Všichni jsou na místě. Zranění jsou proto tak věrohodná, aby se s pohledem na ně vyrovnali zasahující i psychicky. "Musí prioritně poskytnout pomoc tomu, koho lze ještě zachránit," vysvětluje operační důstojník hasičů.

11.00

Hasiči procházejí pod vedením zdravotníků jednotlivé vagony a hledají zraněné.

11.15

U každého zraněného instruují lékaři a zdravotníci, jak rozpoznat zranění a jak je správně roztřídit k prioritě ošetření. Ve vagonech se pohybují i týmy samotných zdravotníků, kterým zkušený instruktor vysvětluje stejný postup jako hasičům.

11.30

Začíná příprava k druhé fázi cvičení, kterou opět odstartují povelem. Každého zraněného na místě neštěstí označí barevnou kartou. Černá znamená smrt nebo zranění neslučitelné se životem. Červená pak akutní a prioritní potřebu ošetření. Žlutě označení mohou na ošetření počkat. Zelení mohou odejít z vagonu i po svých.

12.10

Druhý start. Na ostro. Zasahující hasiči rozdělují zraněné podle metodiky a označují je kartami.

12.15

Akce vrcholí. Na nosítkách vynášejí hasiči zraněné z vagonů podle priority a předávají zdravotníkům. Figuranté označení zeleně vystupují sami. Čas běží a postup zasahujících složek bedlivě sleduje tým specialistů.

12.20

Na místo srážky vlaků vstupují také policisté a zakreslují jej tak, jak by při reálné nehodě postupovali. Bude následovat rozbor a správnost postupů zasahujících složek.

Reportáž čtěte
ve čtvrtečním
Jabloneckém deníku

Příští týden se proškolí v Turnově

Námětem cvičení složek Integrovaného záchranného systému Libereckého kraje, jehož námětem byla dopravní nehoda osobního vlaku s velkým počtem zraněných osob. "Cvičení navázalo na loňskou přípravu v Brništi. Cvičení s podobným námětem se bude opakovat ještě v příštím týdnu v železniční stanici Turnov a na podzim v Liberci," uvedla mluvčí krajských hasičů Iva Michaličková.

Cvičení se zúčastnili hasiči Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje (HZS LK) ze stanic Jablonec nad Nisou, Velké Hamry, Semily, hasiči podniku Správa železniční dopravní cesty, s.o. Liberec, záchranáři Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje (ZZS LK), Českého červeného kříže (ČČK) a příslušníci Policie ČR (PČR).

První část cvičení byla zaměřena na metodický nácvik třídění většího počtu osob s různým stupněm poranění metodou START pod dohledem záchranářů ZZS LK," vysvětlila Michaličková.

Rozdělení osob je alfa a omega

Metoda START (snadné třídění a rychlá terapie) spočívá v rozlišení postižených osob na osoby zemřelé, osoby vyžadující okamžitou pomoc, osoby, jimž může být poskytnuta pomoc s prodlevou, a osoby, které jsou schopny samostatného pohybu.

"Jednotlivé osoby označují záchranáři podle stupně poranění kartami s černou, červenou, žlutou a zelenou barvou, podle kterých se poskytuje lékařská pomoc. Celkem 18 profesionálních hasičů a 4 záchranáři ČČK si ve 4 skupinách procvičilo rychlé určení stupně a vážnosti zranění za přítomnosti záchranářů Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.

"Ve druhé fázi si hasiči procvičili poskytnutí předlékařské pomoci a správné metody transportu osob při jednotlivých typech zranění. Speciální zacházení například vyžadují osoby s poraněním páteře," doplnila informace mluvčí krajských hasičů.

Cílem není rychlost, ale odbornost

Cílem podobných cvičení není rychlé a bezchybné provedení záchrany osob, ale procvičení pod odborným dohledem co možná největšího počtu hasičů. Každá skupina hasičů pracuje pod dohledem záchranáře, který ihned opravuje špatné zatřídění osob, vysvětluje rizika jednotlivých poranění a radí nejvhodnější způsob transportu a manipulace se zraněnou osobou.

Vedle pracovníků Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje přísluší podle profesionálních hasičů velké poděkování studentům Střední průmyslové školy technické z Jablonce nad Nisou, kteří se zhostili role figurantů.

Namaskování nejrůznějších typů zranění zabezpečili opět velmi zdařile pracovníci Českého červeného kříže Liberec a Jablonec nad Nisou. "Děkujeme také zaměstnancům podniku České dráhy, kteří nám umožnili uskutečnit cvičení ve čtyřech vagónech osobního vlaku v železniční stanici Tanvald.

Autor: Lenka Klimentová

17.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2475 - Optometristé Optometrista/ka - Tanvald. Požadované(25 000 Kč)

Optometristé Optometrista/ka - Tanvald. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost Optik House s.r.o., je provozovatel obchodní sítě VAŠE OPTIKA s.r.o., která je ryze českou společností. Stabilita a zároveň dynamicky se rozvíjející rodinná společnost nás řadí již 10 let mezi TOP optiky na českém trhu. Naše firma staví na rodinných hodnotách a osobním lidském přístupu k našim pracovníkům a klientům ve všech našich stávajících 50 – ti pobočkách v ČR. Jsme tak nablízku svým klientům i zaměstnancům. Klademe důraz na dlouhodobou spolupráci, atraktivní a férovou nabídku služeb a nadstandardní servis., , Optometristka/Optometrista , , Požadujeme:, , •VŠ vzdělání v oboru optometrie, •Komunikativnost, vstřícnost, spolehlivost, •Příjemné a milé vystupování, , Pracovní náplň:, , •Spolupráce s lékaři a řešení široké škály klientských případů, •Vyšetření a měření zraku klienta, •Aplikace kontaktních čoček a jiné, •Poskytování poradenství zákazníkům, •Prodej brýlí, kontaktních čoček a jiných optických pomůcek, •Vedení administrativy a záznamů klientů, , Nabízíme:, , •Silné zázemí stabilní české společnosti, •Práci od pondělí do pátku - víkendy a večery patří Vám a Vaším blízkým, •Velkou podporu na počátku spolupráce, •Unikátní interní vzdělávací a rozvojový program, •Zajímavou práci v příjemném a moderním prostředí prodejny, •Zaměstnanecké benefity a každoroční přehodnocení mzdy dle dosažených v. Pracoviště: Tanvald, Krkonošská, č.p. 134, 468 41 Tanvald. Informace: Martina Sedláková, .

Výroba - Výroba Montážní dělník(16 000 Kč)

Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení Dělník v elektrotechnice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Požadujeme: , * zkušenost s ručním pájením mikropájkou (vhodné pro pasířky, zlatnice…), * zručnost, * zodpovědnost, pečlivost a přesnost , * možnost práce i na zkrácený úvazek, * vyučen v oboru výhodou, , Pracovní náplň:, * pájení SMD a klasických vývodových součástek dle dokumentace, * testování, kompletace výrobků, , Nabízíme:, * příjemné pracovní zázemí v nových firemních prostorách , * adekvátní finanční ohodnocení, * široká odborná základna v rámci holdingu, * zaměstnanecké benefity, , VŘ se budou konat dne: 12.3., 13.3., 16.3. vždy 8 -12 hod., na adrese: JabloPCB s.r.o., U Přehrady 5129/67, Jablonec nad Nisou. Pracoviště: Jablopcb s.r.o., U Přehrady, č.p. 5129, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Martina Bc. Kutnarová, +420 483 515 554.

2444 - Úředníci v oblasti daní odborný referent/vrchní(17 360 Kč)

Úředníci v oblasti daní odborný referent/vrchní referent v Oddělení vyměřovacím. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ředitel Finančního úřadu pro Liberecký kraj jako služební orgán příslušný podle § 10 odst. 1 písm. f) zákona č. 234/2014 Sb., o státní službě (dále též „zákon“), vyhlašuje výběrové řízení na služební místo č. 260394 – odborný referent/vrchní referent v Oddělení vyměřovacím IV, Odbor vyměřovací, Sekce Územní pracoviště v Jablonci nad Nisou, v oboru služby „Daně, poplatky a jiná obdobná peněžitá plnění., , Místem výkonu služby je Tanvald., Služba na tomto služebním místě bude vykonávána ve služebním poměru na dobu neurčitou. , Služba zahrnuje zejména: , - Správu daně z příjmů fyzických osob, daně z přidané hodnoty a daně silniční u přidělených daňových subjektů dle zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů. , - Zpracování a vyměřování daňových tvrzení, provádění postupů k odstranění pochybností a místních šetření., - Spravování osobních daňových účtů., - Vyřizování žádostí, vydávání rozhodnutí, zpracování stanovisek., - Vedení spisů daňových subjektů a evidence písemností.. Pracoviště: Finanční úřad pro liberecký kraj, územní pracoviště v tanvaldě, Krkonošská, č.p. 350, 468 41 Tanvald. Informace: Petra Benešová, +420 483 339 303.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B(130 Kč)

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řidič dodávky - ŘP sk. B. Rozvoz pečiva - Praha, Brno, Drážďany., Hlásit se telefonicky, nebo na email.. Pracoviště: Cooc food s.r.o. - pekárna, 468 11 Janov nad Nisou. Informace: Jiří Koláček, +420 603 507 580.

Klub Na Rampě.

Leif de Leef hostuje v Klubu Na Rampě

Tatrhy kombinují tři části, a to desing market, food market a bleší trh.

Tatrhy lákaly na dobré jídlo, pití i akrobaty

Zahrada slaví úspěch s chovem vzácného sambara

Liberec – Liberecká zoologická zahrada se může pochlubit vzácným přírůstkem. Jedná se o samečka sambara skvrnitého.

Deník vyhlašuje pátrání: Hledá se pamětník tábora v Letech

Máte známého či příbuzného, který během druhé světové války prošel táborem v Letech? Žije ve vašem okolí pamětník, nebo třeba potomek člověka, který v táboře byl?

FOTO, VIDEO: Jizerskou 50 vyhrál Pedersen, Kateřina Smutná dojela druhá

Bedřichov - Nor Morten Eide Pedersen a Švédka Britta Johanssonová-Norgrenová jsou vítězi ČEZ Jizerské padesátky 2018. Smutné útok na obhajobu triumfu na Jizerské 50 nevyšel, Češka se opět musela sklonit před letošní suverénkou Norgrenovou. 

Tibetská vlajka v letošním roce v Jablonci nezavlaje

Jablonec n. N. – Zastupitelé v letošním roce opět neodsouhlasili zapojení statutárního města Jablonec nad Nisou do kampaně Vlajka pro Tibet. Rozhodli o tom na čtvrtečním jednání. Hlasování předcházela diskuse.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT