VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sledovali jsme on-line cvičení a školení hasičů

Tanvald - Čtyři vlaky se srazily na železnici. Ve vagonech na nádraží v Tanvaldě jsou čtyři desítky zraněných cestujících. Sténají, volají o pomoc. START AKCE 10.15.

17.6.2009
SDÍLEJ:

Podle scénáře došlo na tanvaldském nádraží k železničnímu neštěstí. Hasiči a pracovníci Českého červeného kříže se pod dohledem krajských záchrannářů se snažili klasifikovat raněné podle systému START (Snadné Třídění A Rychlá Terapie).Foto: DENÍK/ Jan Škvára

7.30

Na nádraží nastupují figuranté z jabloneckého a libereckého Českého červeného kříže. Jde převážně o studenty. Začíná maskování jednotlivých poranění, kterého se ujímá tým ČČK z Jablonce. "Maskujeme přesně podle zadání. Při akci půjde o třídění poraněných osob podle metody Start," říká ředitelka jabloneckého Oblastního spolku ČČK Helene Ungermannová. "Akce není tajná," dodává.

10.00

"Zranění" a "umírající" figuranté jsou připraveni a přesně instruováni, jak se mají projevovat po příjezdu záchranářů. Neplatí, že nejhlasitěji volající i pomoc ji potřebuje prioritně. Do vagonů odcházejí po svých, přestože někteří mají namaskované zranění, které se ve skutečnosti neslučuje se životem. I zdravotníci a lékaři jsou na místě.

10.15 - START

Operační důstojník jabloneckých hasičů vyhlašuje poplach. Na místo tragédie vyjíždí vozidlo hasičů z Jablonce, z VCelkých Hamrů osobní auto s velitelem, na tanvaldské nádraží míří drážní hasiči a stejným směrem jedou hasiči ze Semil.

"Jde o cvičení a školení,"upozorňuje operační důstojník jabloneckých hasičů Pavel Jakubík. Po změření dojezdových časů se ozve povel STOP a následuje školení, kterého se ujímají zdravotníci.

10.30

Všichni jsou na místě. Zranění jsou proto tak věrohodná, aby se s pohledem na ně vyrovnali zasahující i psychicky. "Musí prioritně poskytnout pomoc tomu, koho lze ještě zachránit," vysvětluje operační důstojník hasičů.

11.00

Hasiči procházejí pod vedením zdravotníků jednotlivé vagony a hledají zraněné.

11.15

U každého zraněného instruují lékaři a zdravotníci, jak rozpoznat zranění a jak je správně roztřídit k prioritě ošetření. Ve vagonech se pohybují i týmy samotných zdravotníků, kterým zkušený instruktor vysvětluje stejný postup jako hasičům.

11.30

Začíná příprava k druhé fázi cvičení, kterou opět odstartují povelem. Každého zraněného na místě neštěstí označí barevnou kartou. Černá znamená smrt nebo zranění neslučitelné se životem. Červená pak akutní a prioritní potřebu ošetření. Žlutě označení mohou na ošetření počkat. Zelení mohou odejít z vagonu i po svých.

12.10

Druhý start. Na ostro. Zasahující hasiči rozdělují zraněné podle metodiky a označují je kartami.

12.15

Akce vrcholí. Na nosítkách vynášejí hasiči zraněné z vagonů podle priority a předávají zdravotníkům. Figuranté označení zeleně vystupují sami. Čas běží a postup zasahujících složek bedlivě sleduje tým specialistů.

12.20

Na místo srážky vlaků vstupují také policisté a zakreslují jej tak, jak by při reálné nehodě postupovali. Bude následovat rozbor a správnost postupů zasahujících složek.

Reportáž čtěte
ve čtvrtečním
Jabloneckém deníku

Příští týden se proškolí v Turnově

Námětem cvičení složek Integrovaného záchranného systému Libereckého kraje, jehož námětem byla dopravní nehoda osobního vlaku s velkým počtem zraněných osob. "Cvičení navázalo na loňskou přípravu v Brništi. Cvičení s podobným námětem se bude opakovat ještě v příštím týdnu v železniční stanici Turnov a na podzim v Liberci," uvedla mluvčí krajských hasičů Iva Michaličková.

Cvičení se zúčastnili hasiči Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje (HZS LK) ze stanic Jablonec nad Nisou, Velké Hamry, Semily, hasiči podniku Správa železniční dopravní cesty, s.o. Liberec, záchranáři Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje (ZZS LK), Českého červeného kříže (ČČK) a příslušníci Policie ČR (PČR).

První část cvičení byla zaměřena na metodický nácvik třídění většího počtu osob s různým stupněm poranění metodou START pod dohledem záchranářů ZZS LK," vysvětlila Michaličková.

Rozdělení osob je alfa a omega

Metoda START (snadné třídění a rychlá terapie) spočívá v rozlišení postižených osob na osoby zemřelé, osoby vyžadující okamžitou pomoc, osoby, jimž může být poskytnuta pomoc s prodlevou, a osoby, které jsou schopny samostatného pohybu.

"Jednotlivé osoby označují záchranáři podle stupně poranění kartami s černou, červenou, žlutou a zelenou barvou, podle kterých se poskytuje lékařská pomoc. Celkem 18 profesionálních hasičů a 4 záchranáři ČČK si ve 4 skupinách procvičilo rychlé určení stupně a vážnosti zranění za přítomnosti záchranářů Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.

"Ve druhé fázi si hasiči procvičili poskytnutí předlékařské pomoci a správné metody transportu osob při jednotlivých typech zranění. Speciální zacházení například vyžadují osoby s poraněním páteře," doplnila informace mluvčí krajských hasičů.

Cílem není rychlost, ale odbornost

Cílem podobných cvičení není rychlé a bezchybné provedení záchrany osob, ale procvičení pod odborným dohledem co možná největšího počtu hasičů. Každá skupina hasičů pracuje pod dohledem záchranáře, který ihned opravuje špatné zatřídění osob, vysvětluje rizika jednotlivých poranění a radí nejvhodnější způsob transportu a manipulace se zraněnou osobou.

Vedle pracovníků Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje přísluší podle profesionálních hasičů velké poděkování studentům Střední průmyslové školy technické z Jablonce nad Nisou, kteří se zhostili role figurantů.

Namaskování nejrůznějších typů zranění zabezpečili opět velmi zdařile pracovníci Českého červeného kříže Liberec a Jablonec nad Nisou. "Děkujeme také zaměstnancům podniku České dráhy, kteří nám umožnili uskutečnit cvičení ve čtyřech vagónech osobního vlaku v železniční stanici Tanvald.

Autor: Lenka Klimentová

17.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 8 500 Kč Dělníci v oblasti výstavby budov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8500 kč, mzda max. 9500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pomocný dělník v oblasti výstavby budov - stavba v areálu firmy A.Raymond, pracovní poměr na dobu 90 dnů., Hlásit se předem telefonicky.. Pracoviště: Blast colours s.r.o. - pracoviště, Československé armády, č.p. 4609, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Richard Matoušek, +420 608 915 274. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 27 000 Kč Technici agronomové. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Agronom - ŘP sk.B a T, praxe výhodou., Hlásit se předem telefonicky. Pracoviště: Kokonínská zemědělská, a.s., 468 02 Rychnov u Jablonce n.Nis.. Informace: Luděk Tomíček, +420 736 470 081. Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 12 200 Kč Obsluha průmyslových robotů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: - zaměstnanecké výhody - příspěvek na bydlení, - pracovní poměr na dobu 90 dnů, Hlásit se osobně na adrese Belgická 4727/17, Jablonec, každý pátek 10-12h. Pracoviště: Ti automotive ac, s.r.o., Belgická, č.p. 4727, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Ludmila Jilemnická, +420 800 484 848. Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 200 Kč Obsluha šicích a vyšívacích strojů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŠIČKA - manuální zručnost výhodou, úkolová mzda, Osobní kontakt pondělí a středa v době od: 9.00 - 11.00 hod., , Místo výkonu práce: Krkonošská č.p. 460, 468 61 Desná. Pracoviště: Hansa-textil s.r.o. - pracoviště, Krkonošská, č.p. 460, 468 61 Desná v Jizer. horách. Informace: Šárka Hořavková, +420 483 383 254,777 872 587.

Naši prvňáci. Ilustrační foto

Naši prvňáci: Ve středu se představí prvňáčci ze ZŠ Šumava v Jablonci nad Nisou

Před krajským soudem v Liberci v úterý poprvé stanul muž, kterého policie obvinila, že před devíti měsíci zavraždil prodavačku v prodejně ve Vratislavicích nad Nisou.

Za vraždu prodavačky hrozí muži výjimečný trest. Oběti zasadil 14 ran nožem

FOTO: V Muzeu pro radost česká sto medvědů

Jablonec nad Nisou – Přes sto medvědů najdete v jabloneckém Muzeu pro radost. Podívat se můžete na chlupáče různých druhů a velikostí, místních i z ciziny. Nejvíce kilometrů do muzea urazil medvěd z Irska a Anglie. 

Řádění vichřice na Tachovsku a vstupenky na královský Real: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 24. září 2018.

Památková zóna v Brodě prokoukne. Lidé už vědí, kde bude asfalt a kde kostky

Železný Brod – Rozbité asfaltové cesty, mnohdy nefunkční rezavé lampy, desítky drátů elektrického napětí nad starými roubenkami. Tak dnes vypadá památková rezervace Trávníky v Železném Brodě. V roce 2021 byste to tu neměli poznat. Chystá se totiž rekonstrukce povrchů ulic i osvětlení.

Jablonec doma smázl Plzeň, mistrovi nasázel tři góly

Jablonec n. N. – To byla jízda. Fotbalisté Jablonce si v dohrávaném šlágru 9. kola FORTUNA:LIGY vyšlápli na úřadujícího mistra. Severočeši doma převálcovali Plzeň 3:0 a v lize ji pokořili teprve podruhé za posledních devět let. Dvěma góly se o výhru zasloužil Michal Trávník, třetí branku přidal Jan Chramosta.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT