VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sledovali jsme on-line cvičení a školení hasičů

Tanvald - Čtyři vlaky se srazily na železnici. Ve vagonech na nádraží v Tanvaldě jsou čtyři desítky zraněných cestujících. Sténají, volají o pomoc. START AKCE 10.15.

17.6.2009
SDÍLEJ:

Podle scénáře došlo na tanvaldském nádraží k železničnímu neštěstí. Hasiči a pracovníci Českého červeného kříže se pod dohledem krajských záchrannářů se snažili klasifikovat raněné podle systému START (Snadné Třídění A Rychlá Terapie).Foto: DENÍK/ Jan Škvára

7.30

Na nádraží nastupují figuranté z jabloneckého a libereckého Českého červeného kříže. Jde převážně o studenty. Začíná maskování jednotlivých poranění, kterého se ujímá tým ČČK z Jablonce. "Maskujeme přesně podle zadání. Při akci půjde o třídění poraněných osob podle metody Start," říká ředitelka jabloneckého Oblastního spolku ČČK Helene Ungermannová. "Akce není tajná," dodává.

10.00

"Zranění" a "umírající" figuranté jsou připraveni a přesně instruováni, jak se mají projevovat po příjezdu záchranářů. Neplatí, že nejhlasitěji volající i pomoc ji potřebuje prioritně. Do vagonů odcházejí po svých, přestože někteří mají namaskované zranění, které se ve skutečnosti neslučuje se životem. I zdravotníci a lékaři jsou na místě.

10.15 - START

Operační důstojník jabloneckých hasičů vyhlašuje poplach. Na místo tragédie vyjíždí vozidlo hasičů z Jablonce, z VCelkých Hamrů osobní auto s velitelem, na tanvaldské nádraží míří drážní hasiči a stejným směrem jedou hasiči ze Semil.

"Jde o cvičení a školení,"upozorňuje operační důstojník jabloneckých hasičů Pavel Jakubík. Po změření dojezdových časů se ozve povel STOP a následuje školení, kterého se ujímají zdravotníci.

10.30

Všichni jsou na místě. Zranění jsou proto tak věrohodná, aby se s pohledem na ně vyrovnali zasahující i psychicky. "Musí prioritně poskytnout pomoc tomu, koho lze ještě zachránit," vysvětluje operační důstojník hasičů.

11.00

Hasiči procházejí pod vedením zdravotníků jednotlivé vagony a hledají zraněné.

11.15

U každého zraněného instruují lékaři a zdravotníci, jak rozpoznat zranění a jak je správně roztřídit k prioritě ošetření. Ve vagonech se pohybují i týmy samotných zdravotníků, kterým zkušený instruktor vysvětluje stejný postup jako hasičům.

11.30

Začíná příprava k druhé fázi cvičení, kterou opět odstartují povelem. Každého zraněného na místě neštěstí označí barevnou kartou. Černá znamená smrt nebo zranění neslučitelné se životem. Červená pak akutní a prioritní potřebu ošetření. Žlutě označení mohou na ošetření počkat. Zelení mohou odejít z vagonu i po svých.

12.10

Druhý start. Na ostro. Zasahující hasiči rozdělují zraněné podle metodiky a označují je kartami.

12.15

Akce vrcholí. Na nosítkách vynášejí hasiči zraněné z vagonů podle priority a předávají zdravotníkům. Figuranté označení zeleně vystupují sami. Čas běží a postup zasahujících složek bedlivě sleduje tým specialistů.

12.20

Na místo srážky vlaků vstupují také policisté a zakreslují jej tak, jak by při reálné nehodě postupovali. Bude následovat rozbor a správnost postupů zasahujících složek.

Reportáž čtěte
ve čtvrtečním
Jabloneckém deníku

Příští týden se proškolí v Turnově

Námětem cvičení složek Integrovaného záchranného systému Libereckého kraje, jehož námětem byla dopravní nehoda osobního vlaku s velkým počtem zraněných osob. "Cvičení navázalo na loňskou přípravu v Brništi. Cvičení s podobným námětem se bude opakovat ještě v příštím týdnu v železniční stanici Turnov a na podzim v Liberci," uvedla mluvčí krajských hasičů Iva Michaličková.

Cvičení se zúčastnili hasiči Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje (HZS LK) ze stanic Jablonec nad Nisou, Velké Hamry, Semily, hasiči podniku Správa železniční dopravní cesty, s.o. Liberec, záchranáři Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje (ZZS LK), Českého červeného kříže (ČČK) a příslušníci Policie ČR (PČR).

První část cvičení byla zaměřena na metodický nácvik třídění většího počtu osob s různým stupněm poranění metodou START pod dohledem záchranářů ZZS LK," vysvětlila Michaličková.

Rozdělení osob je alfa a omega

Metoda START (snadné třídění a rychlá terapie) spočívá v rozlišení postižených osob na osoby zemřelé, osoby vyžadující okamžitou pomoc, osoby, jimž může být poskytnuta pomoc s prodlevou, a osoby, které jsou schopny samostatného pohybu.

"Jednotlivé osoby označují záchranáři podle stupně poranění kartami s černou, červenou, žlutou a zelenou barvou, podle kterých se poskytuje lékařská pomoc. Celkem 18 profesionálních hasičů a 4 záchranáři ČČK si ve 4 skupinách procvičilo rychlé určení stupně a vážnosti zranění za přítomnosti záchranářů Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.

"Ve druhé fázi si hasiči procvičili poskytnutí předlékařské pomoci a správné metody transportu osob při jednotlivých typech zranění. Speciální zacházení například vyžadují osoby s poraněním páteře," doplnila informace mluvčí krajských hasičů.

Cílem není rychlost, ale odbornost

Cílem podobných cvičení není rychlé a bezchybné provedení záchrany osob, ale procvičení pod odborným dohledem co možná největšího počtu hasičů. Každá skupina hasičů pracuje pod dohledem záchranáře, který ihned opravuje špatné zatřídění osob, vysvětluje rizika jednotlivých poranění a radí nejvhodnější způsob transportu a manipulace se zraněnou osobou.

Vedle pracovníků Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje přísluší podle profesionálních hasičů velké poděkování studentům Střední průmyslové školy technické z Jablonce nad Nisou, kteří se zhostili role figurantů.

Namaskování nejrůznějších typů zranění zabezpečili opět velmi zdařile pracovníci Českého červeného kříže Liberec a Jablonec nad Nisou. "Děkujeme také zaměstnancům podniku České dráhy, kteří nám umožnili uskutečnit cvičení ve čtyřech vagónech osobního vlaku v železniční stanici Tanvald.

Autor: Lenka Klimentová

17.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 33 000 Kč

Specialisté v oblasti logistiky Disponent logistiky. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POPIS PRÁCE : , Přijímat a zpracovávat zákaznické objednávky a odvolávky, Aktualizovat objednávky v systému , Úzká spolupráce se skladem a plánováním výroby, Kontrola stavu zpožděných zakázek, Zadávání a kontrola dat pro pravidelný měsíční reporting, EDI, , POŽADAVKY :, VŠ/SŠ ekonomického směru, Praxe v oboru min. 2 roky, MS Office na vyšší uživatelské úrovni, Analytické myšlení., Důslednost, pečlivost, spolehlivost , Komunikativní znalost angličtiny , Aktivní přístup, , NABÍZÍME: , Profesní a osobní růst v renomované a stabilní mezinárodní společnosti, Motivující platové ohodnocení, Flexibilní pracovní dobu, 5 týdnu dovolené, Profesní a jazykové kurzy, Kafeterie, Řada dalších benefitů. Pracoviště: Cikautxo cz s.r.o., Letní, č.p. 3867, 468 01 Jablonec nad Nisou 8. Informace: Daniela Poledníková, +420 737 747 205.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 24 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Zástupce/kyně manažera/ky prodejny maso-uzeniny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zástupce/kyně vedoucí/ho prodejny maso-uzeniny, Požadujeme: vzdělání: min. vyučen, zákl. znalost práce na PC, samostatnost, spolehlivost, flexibilita, zkušenosti s vedením kolektivu výhodou, příjemné vystupování, potravinářský průkaz. Nabízíme-dlouhodobou perspektivu v prosperující společnosti,možnost profesního růstu ,vstupní zaškolení ,nevyučené v oboru zaučíme, přátelský kolektiv,nástup možný ihned. , Náplň práce: vedení kolektivu prodejny, vedení administrativy prodejny, objednávání zboží, odpovědnost za chod prodejny, příprava zboží k prodeji, prodej a nabídka zboží, obsluha zákazníků, spolupráce s vedením firmy., Zaměstnanecké výhody: stravenky 100,-Kč, bonusy, náborový příspěvek 12000,-Kč, Hlásit se telefonicky, nebo na email.. Pracoviště: Zeman maso-uzeniny a.s. - prodejna, Krkonošská, č.p. 640, 468 41 Tanvald. Informace: Simona Kubíková, +420 734 761 361.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 25 000 Kč

Zubní lékaři. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hlásit se předem telefonicky, nebo na email.. Pracoviště: Mudr. zuzana hýsková - 001, 468 24 Držkov. Informace: Zuzana Hýsková, +420 483 384 550.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 18 200 Kč

Ostatní specialisté a odborní pracovníci v oblasti výchovy a vzdělávání jinde neuvedení Edukátor v kultuře (muzejní pedagog). Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18200 kč, mzda max. 27380 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Edukátor v kultuře (muzejní pedagog), , Požadujeme:, " VŠ vzdělání pedagogického nebo humanitního směru - bakalářský nebo magisterský studijní program (případně SŠ s praxí min. v délce 3 let), " schopnost vysokého pracovního nasazení, flexibility, samostatného řešení svěřených úkolů a spolupráce v pracovním týmu, " dobrou znalost práce na PC (prostředí MS Office), " trestní bezúhonnost (výpis z rejstříku trestů se dokládá až před podpisem smlouvy), " praxe v oboru a znalost grafických programů (Correl) výhodou, " řidičský průkaz (skupina B) a jeho aktivní využívání, , Nabízíme:, " platové podmínky podle Nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě (2.04.32 Edukátor v kultuře, platová třída 10, tarifní plat v rozmezí 18.200 - 27.380 Kč, v závislosti na dosažené praxi), " pracovní poměr na dobu neurčitou (první pracovní smlouva na 1 rok se zkušební lhůtou 3 měsíců) , " stabilitu příspěvkové organizace - významné kulturní instituce , " příjemné pracovní prostředí, " možnost dalšího odborného růstu, , K přihlášce je nutno přiložit:, " strukturovaný profesní životopis (vzdělání, praxe, zastávané funkce), kontakt včetně e-mailového spojení , " motivační dopis , " kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání a řidičského průkazu, , Požadovaný nástup: 1. září 2018, případně dle dohody, Přihlášky v písemné podobě je třeba doručit poštou, elektronicky nebo osobně do 25. června 2018 na adresu: Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou, , e-mail: info@msb-jablonec.cz., , Bližší informace podá: Ing. Milada Valečková, ředitelka, , e-mail: milada.valeckova@msb-jablonec.cz, tel.: 483 369 010, mobil: 778 527 121. Pracoviště: Muzeum skla a bižuterie v jablonci nad nisou, U Muzea, č.p. 398, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Milada Valečková, +420 483 369 010,778 527 121.


Videosouhrn 21. června 2018

Bagr v kině a marihuanové stanové městečko ve vile: prohlédněte si videa dne

Historický úspěch atletů, kteří reprezentovali Liberecký kraj, znamenal medaile a osobní rekordy.
4

FOTO: Výběr atletů porazil všechny kraje

Silný vítr zasáhl i Liberecký kraj. Stromy na trati i zastavená lanovka

Liberecký kraj – Silný vítr komplikuje ve čtvrtek odpoledne a večer dopravu především na železnici. Důvodem jsou popadané stromy na trati.

Úřady vyzývají: Nezalévejte zahrady, nemyjte auta

Liberecký kraj – Zákaz odběru vody z řek a potoků už platí pro téměř celé Českolipsko.

Meteorologové varují před silnými bouřkami. Na severu Čech hrozí silný vítr

Severní Čechy - Na většině území České republiky se ve čtvrtek odpoledne vyskytnou bouřky s nárazy větru do 90 kilometrů v hodině, doprovázet je může krupobití. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Nisa se stala oblíbeným cílem vodáků. Její koryto vyčistily děti z Hrádku

Liberecký kraj – Deset raftů s hrádeckými školáky se minulý čtvrtek vydalo po řece Nise. Nešlo ale o žádné vodní hrátky. Důvod byl zcela prozaický.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT