V poslední době se ukázalo, že Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje myslí i na takové případy. Udržuje si dokonce prvenství ve výbavě pro záchranu velkých zvířat. Jako jediný v České republice disponuje již dvěma sítěmi pro záchranu koní.

Před víkendem totiž po liberecké stanici obdrželi druhou síť hasiči v Semilech. Velkou zásluhu na daru má občanské sdružení EDUvet.cz, které si dalo za cíl z prostředků veřejné sbírky vybavit všechny stanice krajů těmito prostředky. „Velké poděkování patří semilskému dárci, lékaři Jiřímu Haasovi. Je velkým milovníkem a chovatelem koní, a tak se rozhodl, že poskytne finance na koupi sítě do regionu. Jak sdělil, bude moc rád, pokud síť přispěje k efektivnější pomoci zvířeti a zároveň k lepší ochraně zasahujících hasičů," upozornila mluvčí hasičů Libereckého kraje Zdenka Štrauchová. Shodou okolností zrovna začátkem týdne jedna ze sítí posloužila k záchraně koně.

Jak jsme informovali ve včerejším vydání Deníku, kůň se v obci Bílý Kostel nad Jizerou dostal do jímky a nemohl ven. Právě nová síť výrazně pomohla k jeho záchraně. Dosud používané popruhy pro vytahování velkých zvířat často sklouzávaly, čímž bylo zvíře stresováno. V takové situaci byli mnohdy ohroženi i zachránci, které mohlo vyplašené zvíře zranit.

Hasiči mohou novou síť použít při záchraně dalších zvířat jako jsou krávy, telata či exotická zvířata.

„Prvotní instrukce pro zacházení s koňmi dostali hasiči na místě předání daru od veterinářky Lýdie Čačkové, která je právě iniciátorkou projektu občanského sdružení EDUvet. Speciálně zaměřený kurz čeká semilské hasiče v brněnském Školním a výcvikovém zařízení HZS ČR, kde již před koncem roku bylo z Libereckého kraje proškoleno prvních 30 lidí," informovala mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.