"Záchranáři ho přepravili na traumatologii do Liberce," řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Stanislav Mackovík.

Neštěstí se stalo kolem 13:45 v obtížně přístupném terénu na Smědavě. "Dítě podle záchranářů zřejmě uklouzlo a spadlo z výšky nějakých patnáctii metrů," popsal událost Mackovík. Zdravotníci na místě zasahovali spolu se záchranáři z horské služby.

Dojezd horské služby by byl dlouhý a proto vrtulník během několika minut nabral v Bedřichově záchranáře a přepravil je na vrchol Jizery. "V nepřístupném terénu jsme museli ke zraněnému dítěti spustit lékaře a záchranáře z vrtulníku a pak je společně s chlapcem v podvěsu vytáhnout," popsal náročný zásah ředitel záchranky. Chlapec si pádem ve skalnatém terénu způsobil pravděpodobně poranění bederní páteře a pánve. Záchranáři proto malého Nizozemce ošetřili, zafixovali do vakuové matrace a ve speciální podvěsové síti jej dopravili na místo, kde mohl vrtulník přistát a chlapce naložit.

Dítě bylo podle něj při vědomí. "Na to, z jaké výšky spadl, to mohl dopadnout mnohem hůř," poznamenal.

„Jizerské hory se sice tváří přívětivě, ale na mnoha místech je terén, do kterého se dostat mají potíže i profesionální záchranáři. Oceňuji proto fakt, že  zásah byl rychlý a účinný především díky perfektní spolupráci a technice letecké záchranné sliužby,"dodal náčelník Horské služby JIzerské hory René Mašín.

Podobných zásahů, kdy musí pacienta transportovat v podvěsu, je letos podle Mackovíka v Libereckém kraji poměrně hodně. "Nejčastěji jde o děti nebo mladé lidi," řekl. Před týdnem zasahoval vrtulník podobně na Kokořínsku, kde se ze skály zřítil muž, v minulosti už několikrát zasahovali záchranáři u zraněných také v Českém ráji nebo Suchých skalách, letěli také pro dítě, které spadlo ze skály na Bezdězu.