„Normálně z přehrady Josefův Důl pouštím 140 litrů za vteřinu, ale o závodech to je 8900 litrů za vteřinu. Vodáci byli také u nás nahoře přímo pod hrází," vysvětlil změny na vodním toku při konání závodů hrázný Petr Ševčík.

„Byl to hukot. Na závody je potřeba voda. Když se tam podíváte dneska, nebudete věřit, že se tam dá vůbec jet," vysvětluje Honza, který prý zatím kvůli rodině s malými kluky řeší klidnější toky.
„Na takovou vodu, jako šla při závodech, už musíte sakra něco umět," dodal jablonecký vodák.

Co se stalo? V lokalitě známé jako „tobogán" se v neděli v poledne na Kamenici převrátil raft s pětičlennou posádkou. Čtyři muži se vyškrábali na břeh. Jejich parťačka i přes následnou kvalifikovanou pomoc v krajské nemocnici v noci zemřela. Posádka vyjela na vodu o pauze mezi závody.

Mužská část posádky se z překlopeného raftu dostala na břeh. Žena tolik síly neměla. Z vody ji museli vytáhnout. Začali i s laickou první pomocí. K místu nehody se ale nedalo dostat jinak než po vodě či pěšky. Maximálně po kolejích.

Lékař přišel shora. Z vrtulníku se mezi stromy na nedaleké koleje slanil MUDr. Petr Hartl a záchranář Horské služby Pavel Horký. „Převzali pacientku, u které už prováděli resuscitaci lidé přímo na místě," popsala mluvčí krajských záchranářů Eva Moravcová. Současně z druhé strany do nejbližšího možného dosažitelného místa vozidly přijela osádka se sanitkou ze základny ve Velkých Hamrech, hasiči a po kolejích k vypravili transportní vozík. Zdravotníci také použili speciální přístroj pro mechanickou resuscitaci. V pravidelných intervalech stlačuje hrudník pacienta proti své podložce a to i při transportu.

I přes několikahodinovou resuscitaci jí život nevrátili. Přestože ženu předávali zdravotníci na heliportu krajské nemocnici resuscitovanou, v noci zemřela.

„K určení příčiny její smrti byla nařízena zdravotní pitva. Okolnosti celé tragické události i nadále šetří jablonečtí kriminalisté," dodala policejní mluvčí Dagmar Sochorová.

Hrázný z Josefova Dolu kroutí hlavou. „Už v sobotu ráno, když jsme na žádost organizátorů závodů pustili vodu, to v korytě pod námi vypadalo na vodáckou pouť. Jeden kajak za druhým," dodal Petr Ševčík.

K záchraně lidského života významně přispívá efektivní přístroj Lukas. Stojí zhruba 350 tisíc korun. Elektrický bateriový přístroj je určený pro zevní nepřímou masáž srdeční. Podle lékařů, je při srdeční masáži lepší, než lidské ruce. Mechanický stroj pro resuscitaci Lukas
K záchraně lidského života významně přispívá efektivní přístroj Lukas. Stojí zhruba 350 tisíc korun. Elektrický bateriový přístroj je určený pro zevní nepřímou masáž srdeční. Podle lékařů, je při srdeční masáži lepší, než lidské ruce. V momentě, kdy je třeba resuscitovat a současně transportovat, jde o dokonalého pomocníka. Člověk by to současně nemohl zvládnout.