Zablokovaná doprava, kolony vozidel, manévry hasičů, policistů a zdravotníků. Hlavy všech přítomných otočeny ve směru střechy, kde se v tu chvíli nacházel mladý muž, jež uvažoval o dobrovolném odchodu ze života. Blikání majáků, horečné čekání na rozuzlení smutného osudu.

Tak vypadala Podhorská ulice v pondělí 15. prosince mezi devátou až jedenáctou hodinou večerní. „Chvíli před devátou hodinou jsme přijali oznámení ženy, která uvedla, že její šestadvacetiletý syn chodí po střeše činžovního domu a zřejmě se chystá skočit dolů,“ sdělila Dagmar Sochorová, pracovník prevence jablonecké policie. Mladík se pohyboval ve výšce deseti metrů nad tvrdým povrchem silnice.

Na místo vyrazili policisté, Zdravotnická záchranná služba a profesionální hasiči z Jablonce. „Hlídka zjistila, že muž na střeše chodí, kouří, něco si povídá a pohybuje se na samém okraji střechy směrem do silnice,“ popsala Dagmar Sochorová.

Všechny složky Záchranného integrovaného systému poté čekaly na příjezd policejního vyjednavače. Muž mezitím mobilním telefonem hovořil se svou přítelkyní, se kterou se loučil.

„Když přijel vyjednavač, lezecká skupina jabloneckých hasičů ho jistila při výstupu na střechu, kam se dostal průlezem pro kominíky,“ popsala Iva Michalíčková, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru kraje.

Téměř po dvou hodinách rozhovoru se vyjednavači podařilo mladého muže přesvědčit o nesmyslnosti připravovaného činu.

Muž poté za asistence lezecké skupiny opustil střechu do půdního prostoru. Po úspěšném zásahu, který byl ukončen chvíli po půl jedenácté, byl Zdravotnickou záchrannou službou převezen do Krajské nemocnice v Liberci, kde byl hospitalizován na psychiatrickém oddělení, kde se podrobí vyšetření.