„V současnosti máme historicky největší počet lékařů ve výjezdu. Navíc od nového roku byla v Liberci jedna sanita převedena do nepřetržitého režimu služby. Dříve sloužila jen od 7:00 do 15:30," sdělil ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje. Záchranná služba takto reaguje na stoupající počet souběžných zásahů. „Protože roste počet zásahů, roste počet souběžných zásahů a protože směrujeme větší počet pacientů rovnou na odpovídající specializovaná pracoviště, tak jsme museli posílit," pokračuje Mackovík.

Například na stanovišti v Doksech přibyla na léto druhá posádka. „Jedna je ve velké sanitě a lékaře, který tam slouží, tak toho máme právě na prázdniny ve druhém vozidle. Je to z toho důvodu, že právě na Českolipsku nejčastěji dochází ke kumulaci výjezdů do jednoho časového úseku," vysvětlil ředitel Zdravotnické záchranné služby. Hned první prázdninový den musel obě posádky doplnit vrtulník Letecké záchranné služby. Jelikož byla obě vozidla v terénu, k pacientovi v kempu Bílý Kámen musel vzlétnout záchranářský vrtulník.

Další problémovou oblastí je Tanvald, kde chybí lůžkové oddělení chirurgie. „Větší počet pacientů z této oblasti vozíme na větší vzdálenost, třeba na chirurgii do Jablonce nebo do Liberce," doplňuje Stanislav Mackovík a pokračuje: „Zároveň je v Liberci největší počet výjezdů za jednu směnu. Ve směně v Liberci máme čtyři vozidla rychlé zdravotnické pomoci, dvě vozidla s lékařem a vrtulník Letecké záchranné služby. Jedno vozidlo rychlé záchranné pomoci v Liberci má za dvanáctihodinovou směnu dvanáct až čtrnáct výjezdů," doplnil několik čísel Stanislav Mackovík.