„Policisté budou mimo jiné chodce informovat o tom, jak je důležité být v očním kontaktu s řidičem vozidla, které je v bezprostřední blízkosti přechodu, a také to, že úskalím jsou přechody s více jízdními pruhy,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Sochorová.

Těžkým zraněním devítiletého chlapce skončila nehoda začátkem února. Hoch vběhl pod kola dodávce, její řidič již nedokázal zareagovat, chlapec byl poté podle svědků nehody několik minut v bezvědomí.

„Chlapec bez rozhlédnutí vběhl do silnice, navíc mimo vyznačený přechod a zpoza stojícího autobusu,“ uvedla liberecká policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
A právě na děti bude také akce zaměřena. „Vzhledem k tomu, že děti jsou na silnici ohroženy víc než jiní chodci, tak policisté v rámci této akce uspořádají na některých základních školách besedy zaměřené právě na problematiku správného přecházení vozovek,“ dodala Sochorová.

„Nemá smysl riskovat a přebíhat před projíždějícími auty. Úrazy v souvislosti s pohybem na přechodu pro chodce se každodenně týkají velkého počtu chodců a u mnohých končí smrtí či trvalými zdravotními následky s omezením v běžných životních situacích.“ Dagmar Sochorová, mluvčí PČR.

Muži zákona se chtějí zaměřit na dodržování předpisů, které lidem mohou zachránit život. „Policisté se zaměří na správné přecházení vozovky chodci a na respektování pravidel silničního provozu na pozemních komunikacích řidiči motorových vozidel vůči chodcům,“ řekla Dagmar Sochorová.

Ale policisté nebudou jen pokutovat, součástí bude i diskuze s lidmi. „Chceme s lidmi také hovořit o dané problematice a také chceme vyslechnout jejich rozmanité názory na toto téma,“ podotkla mluvčí. Podle ní je tato problematika velmi důležitá, v celé zemi loni na přechodech zemřelo 27 lidí, z toho tři děti.

„Nemá smysl riskovat a přebíhat před projíždějícími auty. Úrazy v souvislosti s pohybem na přechodu pro chodce se každodenně týkají velkého počtu chodců a u mnohých končí smrtí či trvalými zdravotními následky s omezením v běžných životních situacích,“ dodala tisková mluvčí.