Basketbalový oddíl jablonecké Bižuterie má, ve své více jak šedesátileté historii, poprvé ve svých řadách českou reprezentantku. V těchto dnech odjíždí na juniorské mistrovství Evropy žen U 20 jablonecká odchovankyně Alena Klokočníková.

Je to těžká skupina

Česká republika bude bojovat mezi šestnácti týmy ve skupině C s Maďarskem, Itálií a domácí Španělskem, tedy ve velmi těžké skupině. Do turnaje vkročí soubojem s Maďarskem již ve čtvrtek 2. července, další utkání jsou na pořadu v pátek s Itálií a v sobotu se Španělskem.

Jak začínala…

Alena začínala téměř před deseti lety u trenéra Jana Čmejrka. Ten ji spolu s celou partou děvčat převážně ročníku narození 1996, vede spolu s asistentkou Jitkou Wirsigovou starší až do současnosti. Děvčata vybojovala extraligu juniorek a budou opět hrát první ligu žen. Alena byla v družstvu jedna z nejmladších, narodila se v listopadu 1997. A je suverénně nejmladší i v reprezentačním družstvu U 20 trenérky Romany Ptáčkové, kde mohu hrát i hráčky ročníku 1995.

Zářila v extralize

Jablonecká basketbalistka se do výběru osmnácti hráček dostala po výborných výkonech v extralize juniorek i v první lize žen. Výběr juniorek se v průběhu přípravy zužoval na současný stav dvanácti, kde Alena má své místo a odjíždí na ME na Kanárské ostrovy.

V dresu ČR sehrála již několik přípravných zápasů např. s Německem a Slovenskem a před nedávnem se vrátila z turnaje ve Francii. Tam absolvovaly hráčky turnaj s Ruskem, Francií a Holandskem.

„S Holandskem jsme sice prohrály, ale já jsem vstřelila devět bodů a za to jsem moc ráda," řekla Alena v pátek v podvečer, kdy si balila věci na cesty. Možná, že právě tento výkon jí zajistil místo ve výběru hráček, které vesměs všechny již nahlédly do extraligy žen, tedy hráček brněnských a pražských klubů, Hradce Králové či Kralových Varů.

Alena má jasno

O jablonecký talent již má zájem několik extraligových týmů, ale ještě ne osmnáctiletá pivotmanka má svoji jasnou představu: „V příštím roce budu s většinou spoluhráček maturovat na jabloneckém sportovním gymnáziu a pak bych chtěla jít studovat vysokou školu, když bude o mně stále zájem, tak třeba si extraligu v Praze zahraju," s úsměvem vidí rozumně svoji perspektivu basketbalistka jablonecké Bižuterie.

V jabloneckém dresu bude spolu s další oddílovou nadějí Bárou Čmejrkovou, která je stejný ročník, a s hráčkami o rok mladšími, hrát opět extraligu juniorek. Tu se děvčatům pod vedením svého kouče podařilo opět vybojovat. Zahrají si ale také první ligu žen, zachráněnou pro Bižuterii v posledních kolech loňské soutěže. A tak se fanoušci basketbalu a bojů pod koši mají na co těšit.

Program má jasný

Program na nejbližší období je pro Alenu jasný a také nadějný pro její další sportovní a nejen sportovní život. „O víkendu odjíždím na závěrečné soustředění do Nymburka a odtud v úterý již letíme na mistrovství Evropy, kde bych nechtěla být jen do počtu tou nejmladší, ale kromě získání zkušeností i aktivně přispět k dobrému výsledku," řekla Alena Klokočníková, hráčka reprezentačního týmu, který bude za pár dnů hájit dobré jméno českého basketu.