Závodní show odstartovala již během minulého týdne, kdy na Kozákově ve čtvrtek a pátek byly k vidění kvalifikační jízdy. Hlavní část světově uznávaného závodu byla na programu v sobotu. Tisíce diváků okolo trati z vrchu Kozákova do obce Záhoří viděla opravdu napínavé jízdy, kdy se jezdci řítili úzkou cestou do cíle rychlostí okolo sto kilometrů za hodinu.

V hlavní kategorii mužů ve třídě Open zvítězil americký jezdec Zak Maytum. Mladý jezdec a majitel skateboardové společnosti Venom ve finále předčil druhého Adama Perssona a třetího Patricka Switzera, největšího favorita na celkové vítězství. „Je to skvělý pocit vyhrát s deskou, trucky, kolečky a bushingy, které jsem si sám navrhl," uvedl Maytum po závodu na svém oficiálním facebookovém profilu.

V kategorii žen nejlépe jezdila Marie Bougourdová, která ve finále porazila Jolandu Woglerovou a Tamaru Praderovou. V poslední longboardové disciplíně mezi juniory zajel nejlepší finále Connor Ferguson, který zvítězil před Esajou Ekmanem a Phillippem Schickorem.

Čeští jezdci se sice neumístili na stupních vítězů, v první desítce ale nechybí Lenka Salačová, která skončila na 6. místě a Vojta Žáček, který skončil mezi juniory na 8. místě.

Kozákov však nehostil jen závod longboardů, ale představili se také vyznavači Street Luge a Classic Luge, což jsou de facto závodní saně na silnici a mohou dosahovat rychlosti až 105 kilometrů v hodině. V těchto disciplínách neměl konkurenci španělský jezdec Mikel Echegaray Diez, který se závodění věnuje teprve od roku 2008. Ten totiž startoval v obou kategoriích a obě vyhrál. V kategorii Classic byl za vítězným Diezem Pablo Fouz Rey a třetí skončil Constantin Weigl. Mezi jezdci Street byl za Diezem Abdil Mahdzan a třetí finišoval Alexander Frischauf.

Během závodů nebyla nouze o dramatické momenty a diváci viděli několik pádů. Nejhůře dopadlo švédský jezdec Per Christner. Ve vysoké rychlosti naboural do ochranných balíků slámy, pak do něj naboural druhý jezdec, jehož skateboard trefil Christnera do krku a do akce se dostal vrtulník záchranné služby. Podle posledních zpráv by ale měl být v pořádku.

Pátý ročník akce Kozákov Challenge se celkově vydařil, čemuž přispěla také řada předních světových a evropských jezdců svou účastí. „Mezi nimi byli opravdu legendární jména jako třeba už jmenovaný Patrick Switzer nebo Kyle Martin, Louis Pilloni, James Kelly, atd. Jízdy byly hodně vyrovnané a na vysoké úrovni. Závodilo také mnohem více Čechů než loni, a stejně tak se rozrostly kategorie juniorů a žen o polovinu," říká Valérie Vitoušová, mluvčí kozákovského závodu.

„Podle obsazení závodu i návštěvnosti, na trati bylo několik tisíc diváků, můžeme soudit, že downhillové disciplíny si získávají na popularitě. Podle mě i Honzy Profouse se tento ročník opravdu povedl, takže se už můžeme těšit na ten příští," dodala Vitoušová.

Výsledky Kozákov Challenge 2013

Open

1. Zak Maytum
2. Adam Persson
3. Patrick Switzer

Junior

1. Connor Ferguson
2. Esaja Ekman
3. Phillipp Schickor

Women

1. Marie Bougord
2. Jolanda Wogler
3. Tamara Prader

Classic Luge

1. Mikel Echegaray Diez
2.Pablo Fouz Rey
3. Constantin Weigl

Street Luge

1. Mikel Echegaray Diez
2.Abdil Mahdzan
3. Alexander Frischauf