Markéta Davidová, biatlonistka z Janova nad Nisou, zažila ve svých devatenácti letech velkou premiéru na Světovém poháru v Novém Městě na Moravě. Loni sledovala závody jen z tribuny. Letos dostala od trenérů šanci představit se přímo na trati po boku světové elity. Účast si Davidová vysloužila díky svým úspěchům v IBU Cupu v Beitostølenu, kde zvítězila ve sprintu na sedm a půl kilometru.

Jak jste si užila atmosféru v Novém Městě?

Bylo to prostě super. Moc se mi líbili fanoušci. Je to ohromné, jak závodníka ženou. Na střelnici a na stadionu obecně jsem to zase až tolik nevnímala, ale na trati, tam to bylo skvělé. Bylo to natolik motivující, že jsem se na začátku bála, abych to nepřepálila.

Jaký tu vidíte rozdíl oproti IBU cupu?

Největší rozdíl je asi právě v těch lidech, na IBU cup se zdaleka tolik lidí nechodí dívat. Třeba v Beitostølenu, nebyl vůbec nikdo. To si člověk připadá jako na nějakém menším závodě. O to je to úplně jiné.

Jak jste spokojená s vaším umístěním?

Spokojená samozřejmě jsem. Mohlo to dopadnout i hůř. Jsem ale i trochu zklamaná, že jsem se nedostala až na stíhací závod, protože si myslím, že běžecky jsem na to měla, ale bohužel úplně nevyšla střelba. Ani ne tak trefami, ty byly docela dobré, ale spíš časem, který jsem na střelnici strávila.

Byla jste při závodě hodně nervózní?

Při závodě snad ani ne, dokonce ani při střelbě. Ale ráno před závodem, to jsem byla nervózní hodně.

A jak to teď bude do budoucna, už víte, jestli s naší elitou budete pokračovat?

Tak už nějak tak vím. Další Světový pohár se zatím nechystá. Po novém roce se vracím do IBU cupu. Pak začíná příprava na juniorské vrcholy. Mistroství Evropy a Mistrovství světa.