V prvních dvou měsících příštího roku se v Liberci na generálkách před MS objeví v závodech Světového poháru nejlepší světoví běžci na lyžích, skokani i sdruženáři. Jejich sezona se už naplno rozběhla a čeští závodníci se o minulém víkendu představili ve finském Kuusamu a v italském Pragelatu. Dominantním výkonem je z českého pohledu první místo běžce Lukáše Bauera z SKP Jablonex na klasické patnáctce v Kuusamu. Bauer se tím dostal do čela celkového pořadí Světového poháru. O závodě informoval Deník podrobně už v pondělním vydání.

Ženy neprošly kvalifikací

Kromě Bauera se v Kuusamu představili i další čeští závodníci. V běhu na 15 km skončil Jakš na 18., Magál na 47., Horyna na 56. a Kupilík na 63. místě. Patnácté místo obsadil Dušan Kožíšek ve sprintu klasickou technikou. Body do Světového poháru si připsali i další dva čeští běžci, Aleš Razým skončil třiadvacátý a Martin Jakš byl pětadvacátý. Dvě české závodnice pocházející z klubu SKP Jablonex Eliška Hájková a Helena Erbenová neprošly kvalifikací.

Sdruženáři bodovali

V severské kombinaci závodníci Dukly Liberec Slavík a Dvořák absolvovali v Kuusamu dva závody. Nejprve skončil Slavík 13. a rodák z Tanvaldu Dvořák 29., ve sprintu obsadil Tomáš Slavík 20. místo a Miroslav Dvořák třicáté. Dvořák se oproti skoku zlepšil o dvě místa a za 30. pozici získal jeden bod. V celkovém pořadí SP sdruženářů vede po dvou závodech Ackermann (150 bodů) před Američanem Spillainem (120) a Kircheisenem. Slavík je sedmnáctý s 31 a Dvořák 32. se třemi body.

Skokani paběrkovali

Český skokanský tým v úvodním závodu Světového poháru, jímž byla soutěž družstev, těsně nepostoupil do druhého kola a skončil na devátém místě.
Čtveřice Antonín Hájek, Roman Koudelka, Lukáš Hlava a Martin Cikl ztratila po prvních skocích necelých dvanáct bodů na Švýcarsko. Nejlepší výkon předvedl Koudelka, jenž se překvapivě nekvalifikoval do individuálního závodu. Objev minulé sezony dopadl na značku 127,5 m. Vítězi soutěže družstev se stali Norové. Úvodní závod Světového poháru jednotlivců pak vyhrál rakouský reprezentant Thomas Morgenstern. Z českých skokanů do druhého kola nikdo nepostoupil, v prvním ve finském Kuusamu vypadla dvojice Martin Cikl a Lukáš Hlava. Cikl, který je rodákem z Tanvaldu, skončil se skokem dlouhým 122 metrů na 40. místě, hned za ním byl Hlava, jenž skočil o dva metry méně.

Janda vede

Jakub Janda startoval s dalšími členy B–družstva v italském Pragelatu. Janda obsadil dvakrát druhé místo a je v této chvíli v čele hodnocení Kontinentálního poháru. V úvodním závodě na můstku HS140 předvedl náš reprezentant skoky dlouhé 137,5 a 133,0 metrů. Z vítězství se radoval Rakušan Fettner jenž vévodil oběma soutěžním kolům. Jakub Janda obsadil druhé místo i v druhém závodu Kontinentálního poháru a ujal se vedení v průběžném pořadí. Na olympijském můstku v italském Pragelatu vítěz Světového poháru z roku 2005 prohrál v druhém závodě jen s Rakušanem Thurnbichlerem.

Průběžné pořadí Kontinentálního poháru (po dvou z 33 závodů): 1. Janda 160, 2. T. Thurnbichler 145, 3. Fettner (Rak.) 140, …11. Matura 44, 14. Sedlák 31, 25. Jan Mazoch 16, 33. Jiří Mazoch 3.