Nejvíc svalů v těle nejrovnoměrněj zapojí ze všech sportů klasický běh na lyžích. To tvrdí sportovní lékaři. „Pokud chytnu rytmus v nádherně zasněžené krajině, prožívám euforické stavy,“ říká Zuzana Kocumová, bývalá reprezentantka a televizní spolukomentátorka, která žije v Jizerských horách.

Kdo sám poznal, nemůže nesouhlasit. Naopak, přidá i vzpomínky na to, jak vznášející se duše na chvíli opustila perfektně pracující tělo.

Na lyžích „běhali“ Vikingové už před tisíci lety. Běh na lyžích nechybí v programu zimních olympijských her od počátku v roce 1924.

Jako král vedle letní atletické královny. Revolucí prochází jeho palác až v posledních dnech. V osmdesátých letech se začalo „bruslit.“ Později vyrážet do závodu s hromadným startem. Při skiatlonové kombinaci i s handicapy. V Naganu 1998 se na olympiádě už taky sprintovalo. Přibyl krátký závod dvojic. Etapové Tour de ski. A za čas se možná budeme těšit na extrémní kros, který se v březnu chystá na ukázku na Božím Daru…

„Musíme přiblížit běžecké lyžování z opuštěných lesů do rušných měst, dát ho lidem, televizím,“ potvrzuje emisar změn, bývalý norský lyžař Vegard Ulvang. Těšte se na přenosy z Whistler Olympic Parku. Ale nezapomeňte přitom sami vyrazit do stopy.

Po Bauerově zlaté cestě třeba prožijete euforii na druhou. Zkuste ji hledat, stojí za to.