V sobotu v 9.15 je čeká na kolečkových lyžích tříkilometrový prolog okolo hokejové arény, přímo pod okny „mateřské“ Dukly. Všichni jedou na stejných lyžích značky Eagle, které si vylosují před startem. A okolo ještě poběží veletrh Sport Live 2011… Za rok se chystá ještě i bitva na atletickém oválu, podobná té, co při letošní Diamantové lize svedli Northug s Hellnerem.

V Liberci se pak v 15 hodin na okruzích ve Vesci pojede 21 km (ženy polovic). A v neděli v 10 hodin vyrazí po svých Gundersenovou metodou s odstupy podle dosavadního pořadí během do vrchu na Ještěd 6,5 km.

Favoritem číslo jedna je Martin Jakš. Dlouholetá jednička Lukáš Bauer chybí. Měl potíže s dýchacími cestami a bral antibiotika. Proto chyběl i na nedávném vysokohorském soustředění ve slovinské Rogle a teď na místo toho dohání sám ztrátu v Ramsau.

Jiří Magál dostal už před letní přípravou svolení ke startu na víkendovém závodě extrémních štafet Dolomitenmannovi v Rakousku. Zato by se měl ukázat Martin Koukal, který na rok opustil reprezentační družstvo a bude se věnovat dálkovým běhům v barvách rakouského týmu Spinfit Ramsau.
„Sprinteři mohou něco najet v úvodu, závěr zase svědčí spíš vytrvalcům,“ odhaduje Petrásek. „Mělo by se ukázat, jak jsme připraveni na zimu. Ale skutečnou formu ukáže až sníh a první světový pohár.“

Po lehkém hromobití po světovém šampionátu na Holmenkollenu se změnil režim přípravy národního týmu mužů. „Musel jsem přemluvit pár lidí, ale teď jsem maximálně spokojen a věřím, že to povede ke zlepšeným výsledkům,“ říká Petrásek.

Většinu přípravy podstupuje širší výběr – vytrvalci Jakš, Horyna, Magál, Horčička, část i junioři Rypl a Augustiňák, k tomu sprinterský režim pod dohledem trenéra Korunky udržují Kožíšek, Ryzým, Bartoň a Máka.

Bauer se vinou zranění a dovolené účastnil jen jednoho ze čtyř velkých společných bloků. Zbytek odtrénoval sám, nebo s jednou z německých reprezentačních skupin.

„Cítí se dobře a spokojeně,“ tvrdí trenér české reprezentace.