Již 83. ročník Hančova memoriálu a současně Mistrovství České republiky dospělých proběhlo na Horních Mísečkách.

Za krásného počasí a na tuto dobu výborných sněhových podmínek absolvovali muži tradiční závod na 50 km volnou technikou s hromadnýmm startem. Okruh 7.1 km běželi celkem sedmkrát.

Pole ovládli závodníci liberecké Dukly a reprezentanti. O titul se očekával souboj mezi bronzovým medailistou z olympijských her ve Vancouveru Jiřím Magálem a specialistou na dálkové běhy Petrem Novákem. Toto však platilo pouze krátce. Již ve druhém sedmikilometrovém okruhu se utrhla dvojice Magál - Razým. „Laufaře“ Petra Nováka nezastihl závod v optimální formě a začal výrazně ztrácet.

Vedoucí dvojice vydržela spolu pouze jeden okruh. Na konci třetího kola již vedl Magál s náskokem 13 sekund. V druhé polovině závodu tento náskok navýšil na konečných 42 vteřin a v čase 1:57:46.0 hod. si doběhl pro mistrovský titul. Aleš Razým, mistr světa ve sprintu do 23 let a rozhodně ne specialista na „padesátky“, skončil nikým neohrožován na druhém místě. Na specialistu sprintera jistě výborný výkon.

Třetí Novák ztratil více než 6 minut. Těsně pod bednou skončil čtvrtý Šretr ze SKI klubu Jablonec, před pátým Vítkem z SKP Jablonex.

Na startu chyběli někteří reprezentanti, kteří již buď odpočívají po náročné sezóně, nebo absolvují turné ve Skandinávii.

V juniorské kategorii ovládl startovní pole juniorský reprezentant a člen Dukly Liberec Jakub Gräf. Na třicetikilometrové trati absolvovali běžci čtyři okruhy po 7.5 km. Nástupem ve třetím okruhu setřásl Gräf všechny soupeře a s výrazným náskokem 1:12 minut si doběhl pro vítězství. Stříbrný medailista z loňské evropské olympiády mládeže – EYOF tak získal svůj první juniorský mistrovský titul.

V ženách na stejné trati triumfovala s náskokem více než tří minut Ivana Janečková z SKP Jablonex Jablonec nad Nisou, třetí doběhla hornobranská Jitka Pešinová.

Mezi juniorkami pak měla nejvíce sil Ivana Kadrmanová z Trutnova před oddílovou kolegyní Petrou Holubovou a Sandrou Schützovou závodící za Benecko.
„Panovalo téměř ideální počasí, a závod tak byl pěknou tečkou za letošní mistrovskou běžeckou sezonou,“ potvrdil za pořadatelský tým předseda ČSK Vysoké nad Jizerou Zdeněk Seidl.

Mimochodem v příští zimní sezóně bude EYOF (European Youth Winter Olympic Festival) hostit Liberecký kraj. Toto soupeření nejlepších evropských sportovců do 18 let se poprvé uskuteční v České republice.

MČR dospělých – Hančův memoriál: Muži (50 km): 1. Magál 1:57:46,0, 2. Razým –42,2, 3. Novák (všichni Dukla Liberec) –6:21,2, 4.Šretr (SKI klub Jablonec) –6:39,5, 5. Vítek (SKP Jablonex), 6. Dvořák (Dukla Liberec) –9:03,9. Junioři (30 km): 1. Gräf (Dukla Liberec) 1:10:22,7, 2. Janoušek (SKP Jablonex) –1:11,9, 3. Prášil (SKI klub Jablonec) –1:23,7, …5. Pšenička (ČKS SKI Jilemnice) –1:55,8. Ženy (30 km): 1. Janečková 1:14:36,3, 2. Moravcová (SKP Jablonex) –3:31,7, 3. Pešinová (Horní Branná) –5:13,7. Juniorky (15 km): 1. Kadrmanová 40:13,5, 2. Holubová (obě Trutnov) –30,3, 3. Schützová (HSK Benecko) –1:01,9.