Milovníci dálkových běhu krajinou Jizerských hor mají nové lákadlo. Už tuto sobotu se uskuteční první ročník Jizerská 50 Run, která vytrvalce provede místy známými ze zimní verze závodu.

„Inspirací k založení běžecké Jizerské 50 jsou pro nás nejen další běhy na lyžích ze série Worldloppet jako Vasův běh, Birkebeinerennet či Marcialonga, které mají své letní běžecké či cyklistické varianty, ale především rostoucí zájem běžkařských nadšenců o další alternativy k jejich oblíbenému zimnímu sportu," jmenoval hlavní důvod vzniku tohoto podniku pořadatel David Douša.

Hlavní závod bude mít délku 23 kilometrů a běžci při jeho absolvování zdolají převýšení okolo 400 metrů.

Pořadatelé mysleli zároveň i na lidi, kteří nejsou tak zdatní sportovci a pro ty připravili druhou distanci deseti kilometrů. Ani ta ovšem nebude zadarmo, protože závodníci nastoupají na 180 metrů.

Proběhnou se i známé osobnosti

Na tomto prvním ročníku můžete potkat i mnoho známých osobností ze sportovního i kulturního života. Svou účast potvrdili Martin Koukal i Jiří Magál. Oba znají zdejší podmínky velmi dobře a upozorňují na zrádnost obou tratí.

„I když celkově podle profilu nejde o extrémně náročnou trasu, měl by před ní lehce potrénovat každý. A také nezapomenout na předzávodní přípravu v podobě přísunu energie a dobrého běžeckého vybavení," uvedl Jiří Magál.

Zajímavostí je i účast starosty Rychnova Františka Chlouby, který má v plánu absolvovat hned trojici závodů v nejbližším okolí. Začne právě Jizerskou 50 Run a po menší pauze vyběhne koncem září na domácí trať rychnovského půl maratonu. Jako poslední si vyzkouší Janovských 19 kilometrů.

„Běhám už od vojny a strašně mě to baví. I proto jsem si řekl proč neuspořádat běžecký závod tady u nás," řekl starosta.

Celý závodní den na Jizerské 50 Run odstartují ve 13.30 hodin závody dětí a v 15 hodin bude odstartován běh na 23 kilometrů. O 15 minut vyrazí běžci na kratší trať.

Startovní pole je opravdu nabité. Najdeme v něm favority typu Ivany Pilařové, Dalibora Bartoše, Jiřího Čivrného nebo Dušana Podroužka. Na delší trasu se společně s nimi vydá i skvělá lyžařka Zuzana Kocumová, která je mimo jiné členkou rady Libereckého kraje, kde má na starosti právě včetně sportu a tělovýchovy i zdravotnictví.

Zastoupení na letní verzi Jizerské 50 bude mít i Olympijský výbor díky dvojnásobnému zlatému medailistovi Martinu Doktorovi.

Běžeckého závodu se za podpory Nadace Leontinka a občanského sdružení Jeden na jednoho zúčastní také běžci se zrakovým postižením.

Nejmladší závodnice, dvanáctiletá Lucie Flügelová, poběží dětský závod na 1 km. Celkem ovšem do závodu nastoupí čtyři zrakově postižení sportovci. Všechny na trati doprovodí dobrovolní traséři.

„V technicky náročném jizerskohorském terénu tak budou moci závodníci z týmu Nadace Leontinka ukázat, že i se zrakovým postižením se dá sportovat a dokonce závodit," zmínila koordinátorka projektu Radka Králová.